MojElektromobil

Len pred pár dňami (15.februára) sa zamestnancovi Tesly Brianovi Mortonovi stala hrozivo vyzerajúca nehoda. Vo Fremonte v Californii šoféroval svoju Teslu Model X a vo veľmi vysokej rýchlosti nezvládol riadenie. Čelne nabúral do hrubých stromov pri ceste a elektromobil zachvátil požiar. Predná polovica automobilu bola tak zničená, že bolo ťažké vozidlo identifikovať. Napriek tomu šofér vyšiel z vraku po vlastných a zavolal si pomoc. Smutné je, že väčšina správ z médií sa zameriava len na oheň, ktorý pri kolízii vznikol.

Štúdia americkej Národnej protipožiarnej agentúry zistila, že medzi rokmi 2003 a 2007 bolo v USA pri kolíziách automobilov až 287-tisíc požiarov. Tie spôsobili priemerne 480 úmrtí, 1 500 ťažkých zranení účastníkov a priame majetkové škody vo výške neuveriteľných 1,3 miliardy dolárov každý rok. Spomínajú médiá aj požiare spaľovacích automobilov a ich 480 obetí? Samozrejme, že nie.

Keď vidíte zábery nehody tohto zamestnanca Tesly, zdá sa neuveriteľné, že bol schopný odísť po vlastných a bez vážnych zranení. A na to by sa mali médiá zameriavať v titulkách svojich článkov.

Tesla: Kolízia v tejto rýchlosti by spôsobila požiar v akomkoľvek vozidle

”Sme v kontakte s orgánmi činnými vo vyšetrovaní tejto nehody, aby sme sa dozvedeli fakty a mohli ponúknuť plnú spoluprácu. Rozsah škôd bol následkom veľmi vysokej rýchlosti pri kolízii, čo môže sposobiť požiar v akomkoľvek type vozidla, nie len v elektromobile. Napriek silnému nárazu, šofér vozidla utrpel len malé zranenia a bol ošetrený v nemocnici. Sme radi, že je v bezpečí.” 

 

Tesla má pravdu, keď hovorí, že podobná kolízia by spôsobila požiar v akomkoľvek vozidle. Dôležitejšou otázkou je teda, aké iné vozidlo by ochránilo pasažiera v podobnej zrážke tak, alebo lepšie ako Tesla? Žiadne.

Tesla je jednoznačne najbezpečnejším vozidlom na svete. V crash testoch americkej agentúry NHTSA sa na prvé tri priečky zaradili všetky tri aktuálne vyrábané modely od Tesly, pričom Model X je na treťom mieste. Všetky tri modely vo všetkých kategóriách získali 5 hviezdičiek, čo je najvyšší možný počet.

Pravdepodobnosť zranenia pri nehode. Zdroj – Tesla

Od automobilov Tesly by si mal brať príklad celý automobilový priemysel. Dôvodom ich skvelej bezpečnosti pri čelných zrážkach je práve neprítomnosť spaľovacieho motora, resp. ďalších potenciálne nebezpečných súčastí vozidla priamo pred pasažiermi. Inžinieri Tesly tak v tomto priestore mohli slobodne navrhovať konkštrukcie, ktoré čo najlepšie a najmäkšie absorbujú energiu pri kolízii.

Pre nás je tento priestor v Tesle len obyčajný ”frunk”, teda predný kufor. No práve konštrukcia tejto časti je dôvodom, prečo aj tento zamestnanec Tesly vyviazol bez zranení. 

 

Zdroj – ABC News

23. februára 2019
Zdroj: CleanTechnica

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+