MojElektromobil

Keď Tesla ohlásila plán výstavby fabriky pri Berlíne, automaticky sa spustila vlna kritiky. Tesla kúpila kompletne zalesnené pozemky a musela ich vyrúbať. Napriek tomu automobilka sľúbila, že vysadí 3x viac stromov, ako zrúbala. Pozrite sa, koľko sa už poradilo vysadiť.

Zalesnené pozemky pod Giga Berlin boli vopred určené na výrub. Išlo o industriálny les, z ktorého drevo bolo využité na výrobu kartónov. Išlo len o ihličnaté stromy.

Tesla v spolupráci s Brandenburskou regionálnou agentúrou vyhľadali vhodné oblastí na výsadbu nových stromov v Brandenbursku. Zabezpečuje ju spoločnosť Oegelner Fließ GmbH v rámci projektu Natural Space for Generations (NfG). Vysadia sa nielen ihličnaté, ale aj listnaté stromy, ktoré sú hodnotnejšie pre životné prostredie.

Do mája tohto roka sa v rámci tejto iniciatívy vysadili stromy na 40 hektároch pôdy. Onedlho bude na ploche 50 ha vysadených 183-tisíc sadeníc stromov. Ihličnaté stromy by mali tvoriť 30%. Aktuálne sa vysádza na siedmich lokalitách v Brandenbursku.

Po prvom mraze bude vysadených ďalších 133-tisíc sadeníc listnatých stromov. Po obvode pozemkov Gigafactory v mestečku Grünheide pri Berlíne bolo vysadených 22-tisíc kríkov.

V najbližších rokoch sa tu vďaka Tesle vytvoria zmiešané lesy, vysadia sa stromy na pasienkach a mokradiach na celkovej ploche 750 hektárov.

Samotná fabrika Giga Berlin rastie úžasnou rýchlosťou a v polovici roka 2021 sa tu podľa plánu začne ostrá výroba elektromobilov Model 3 a Model Y.

Pôdorys areálu Giga Berlin (Zdroj: Tesla)
Pôdorys areálu Giga Berlin (Zdroj: Tesla)
16. novembra 2020
Zdroj: Tesmanian

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+