MojElektromobil

Spoločnosť Tesla začala oficiálne šíriť očakávanú beta verziu systému FSD (Full Self Driving) širšej skupine používateľov. Udialo sa tak po tom, ako ho minulý mesiac začala sprístupňovať obmedzenému počtu zamestnancov. Správu priniesol portál Teslarati.

Spoločnosť Teslascope, ktorá sleduje aktualizácie softvéru, v stredu potvrdila, že beta verzia systému FSD 12.1 sa začala implementovať do prvej vlny automobilov. Tá obsahuje viac ako 15 000 osobných vozidiel zamestnancov spoločnosti Tesla.

Novú verziu fanúšikovia očakávali počas celého uplynulého roka. Predpokladá sa, že oproti minulým verziám ponúkne výrazné zlepšenie vďaka prechodu na prevádzku založenú na neurónových sieťach pre jazdu v meste.

Tesla Autopilot
Tesla Autopilot | Zdroj: Tesla

Mnohí sa pýtajú, či bude verzia softvéru v blízkej budúcnosti nasadená aj mimo vozidiel zamestnancov. Niektorí predpovedajú, že Tesla by mohla ponúknuť verejnosti beta verziu FSD v12 už v polovici januára.

Ešte minulý týždeň zdieľal Teslascope snímku obrazovky od zamestnancov Tesly, na ktorej sú zobrazené poznámky k vydaniu FSD beta v12.1. Zdá sa, že v poznámkach k vydaniu je uvedený len jeden odsek s podrobnými informáciami o zmenách. Teslascope očakáva, že zoznam bude doplnený pred jeho zverejnením aj pre osoby, ktoré nie sú zamestnancami Tesly.

Teslascope tiež poznamenal, že prvá vlna vozidiel by mohla zapojiť celkovo 16 500 až 20 000 vozidiel. Rovnako to, že všetky osoby zapojené v prvej vlne podliehajú prísnym dohodám o mlčanlivosti. Deje sa tak pod hrozbou ukončenia alebo vyradenia z programu FSD beta.

Prechod na neurónovú sieť

FSD beta v12 prechádza zo systému autosteer v uliciach mesta na neurónovú sieť. “Vyučili” ju na miliónoch videoklipov, čím sa eliminuje potreba viac ako 300 000 riadkov kódu C++ napísaného človekom.

Tesla Model 3 Highland

CEO Tesly Elon Musk v auguste v živom vysielaní predviedol predbežnú zostavu FSD v12. Koncom minulého mesiaca potvrdil, že táto verzia sa už rozširuje medzi niektorých zamestnancov. Musk tiež povedal, že FSD v12 stratí označenie “beta”.

Začiatkom tohto mesiaca účet umelej inteligencie (AI) spoločnosti Tesla na sociálnej sieti X (predtým Twitter) zdieľal aj výzvu na nábor ľudí, aby sa prihlásili na test beta verzie FSD. Pričom uviedol, že spoločnosť vytvára “autonómiu novej generácie” na jedinej základnej videosieti, ktorá riadi vozidlo s využitím údajov flotily jedného z najväčších tréningových klastrov na svete.

Náš tip
Táto nová vychytávka od Tesly vám pomôže ľahšie zaparkovať
28. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+