MojElektromobil

Skupina vedcov ktorí vyvíjajú batérie pre Teslu a jej šéf Jeff Dahn požiadali o registráciu patentu, ktorý opisuje nové chemické zloženie batériových článkov. Výsledkom by malo byť:

  • Rýchlejšie nabíjanie
  • Možnosť rýchlejšieho vybíjania (umožnenie vyššieho výkonu)
  • Lepšia životnosť
  • Nižšie náklady na výrobu.

Jeff Dahn je považovaný za priekopníka vo vývoji batériových článkov. Pracoval na lítium-iónových batériách prakticky od ich začiatkov. Pripisuje sa mu zvýšenie životného cyklu batérií, čo im pomohlo pri ich globálnej komercializácii. Jeho práca sa momentálne sústreďuje na zvyšovanie energetickej hustoty a životnosti batérií.

Na základe spoločnej zmluvy Tesla investovala do nového výskumného laboratória blízko Halifaxu v Kanade.

Dve nové prísady

Ich nový patent sa nazýva “Nové batériové systémy založené na dvoch aditívach elektrolytických systémov”.

Dva prídavné elektrolytické systémy zvyšujú výkon a životnosť Li-ion batérií, pričom redukujú náklady iných systémov, ktoré sa spoliehajú na viacero prísad. V našom popise hovoríme o efektívnych kladných a záporných elektródach, ktoré pracujú so spomínanými prídavnými elektrolytickými systémami, pre zabezpečenie ďalších systematických vylepšení,” uvádza spoločnosť Tesla v patentovej prihláške.

V patentovej prihláške sa uvádza, že v dvoch aditívach v elektrolyte môže byť použitá zmes lítia, niklu, mangánu a kobaltu, známa tiež ako NMC.

Podobná zmes sa používa v elektromobiloch iných výrobcov, ale nie u Tesly. Tesla využívala zmes NMC len vo svojich stacionárnych batériách Powerwall / Powerpack, no vo svojich vozidlách používa zmes NCA (nikel, kobalt, hliník).

V žiadosti o patent sa spomína, že ich nová technológia je vhodná tak pre elektrické vozidlá, ako aj pre sieťové stacionárne stacionárne batérie.

Nákresy z patentovej prihlášky:

Celý zverejnený dokument si môžete pozrieť na tomto odkaze.

3. februára 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+