MojElektromobil

Tesla práve predstavila 3. generáciu svojich rýchlonabíjačiek.

Nové Superchargery budú mať špičkový výkon 250kW, ktorý umožní dosahovať rýchlosť nabíjania 1 600 kilometrov dojazdu za 1 hodinu nabíjania. V praxi umožní získať behom piatich minút dojazd 120 kilometrov.

Ďalšou novinkou je, že nová verzia už nebude zdieľať výkon medzi dvoma stojanmi. Na každom stojane bude možné po upgrade dosiahnuť plný výkon.

Nový výkon budú podporovať všetky doposiaľ vyrobené Tesly Model 3 po pripravovanej softvérovej aktualizácii, pričom rýchlosť nabíjania sa oproti súčasnosti zdvojnásobí. Pripomenieme, že Model 3 vďaka nižšej spotrebe dosahuje pôsobivé rýchlosti nabíjania už teraz, a to tesne pod 800 km/h.

V nasledujúcich mesiacoch sa pripravuje taktiež zvýšenie výkonu u Modelov S a X vrátane súčasných, konkrétne čísla však Tesla nespresnila. Vzhľadom na hardvérové limity neočakávame ich zdvojnásobenie. Iná situácia môže byť u neskôr vyrobených modelov; limitom v Európe je zatiaľ stále prítomný nabíjací port Type 2.

Tenšie káble

Napriek dvojnásobnému výkonu Tesla výrazne stenší nabíjacie káble. Nabíjanie tak bude ešte pohodlnejšie, keďže manipulácia s nimi bude jednoduchšia.

Umožní im to nový systém chladenia. Na obrázku nižšie si môžete porovnať hrúbku nového kábla so starým.

Nový kábel (vľavo), pôvodný hrubý kábel (vpravo)

Nové káble sú už na prvý pohľad výrazne tenšie. Zdroj: Teslarati

Okrem hrúbky kábla (a prítomných CCS portov v Európe) budú stojany nových Superchargerov na pohľad na nerozoznanie od tých starších. Ich výkon sa zobrazí priamo v mape vo vozidle.

Výkon tých Superchargerov druhej generácie, ktoré neprejdú zmenou na 3. generáciu, bude navýšený na 145 kW na stojan bez zdieľania medzi stojanmi.

Navigácia pripraví batériu

Príchod funkcie o ktorej sa špekulovalo už dávnejšie teraz Tesla potvrdila. Pri použití navigácie vozidlo pred príjazdom na plánovanú nabíjaciu zastávku predpripraví teplotu batérie do stavu, ktorá je optimálna pre rýchle nabíjanie. Podľa Tesly čisto táto funkcia by mala znížiť čas potrebný na nabitie rovnakého počtu kilometrov o 25%.

Rovnaký počet stojanov obslúži viac vozidiel

Zvýšením rýchlosti nabíjania, pripravením teploty batérie a možnosťou plného výkonu na každý stojan Tesla nielen zvýši komfort vodičov skrátením samotného nabíjania. Zároveň tým výrazne navýši kapacitu Superchargerov. Počet vozidiel ktoré bude vedieť obslúžiť rovnaký počet stojanov za hodinu sa zvýši viac ako dvojnásobne.

Nová generácia nabíjačiek by sa mala začať masívnejšie nasadzovať v USA v priebehu 2. a 3. kvartálu. V Európe sa plánuje ich rozšírenie v 4. kvartáli tohto roka po dôkladnom otestovaní na domácom trhu.

7. marca 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+