MojElektromobil

Tesla dnes oznámila svoj zámer pristúpiť k emisii akcií a ich predajom získať približne 2 miliardy dolárov. Ako informuje Reuters, ide o poriadny obrat. Elon Musk zo svojej pozície výkonného riaditeľa investorom opakovane prízvukoval, že spoločnosť k žiadnym takýmto krokom nepristúpi. Dôvodom je, že ďalšie „rozdrobenie spoločnosti“ aktuálne nedáva zmysel.

Karta sa však obrátila a Tesla ponúkne 2,65 milióna nových akcií, z ktorých samotný Musk odkúpi podiel v hodnote 10 miliónov dolárov. Pripojí sa k nemu aj člen predstavenstva, Larry Ellison, ktorý kúpi akcie za milión dolárov.

Tesla ďalej informuje, že upisovatelia na čele s Goldman Sachs GS budú mať možnosť odkúpiť ďalšie akcie v hodnote 300 miliónov dolárov.

Celkový hrubý zisk by sa tak mal podľa odhadov vyšplhať na približne 2,3 miliardy dolárov. Reálne však toto číslo bude asi o niečo menšie. A to preto, že s avizovaným predajom akcií sú spojené poplatky a k slovu sa podľa Tesly dostane aj možné zníženie predajnej ceny.

Tesla získaný kapitál podľa vlastných vyjadrení plánuje použiť na posilnenie svojej finančnej súvahy a „všeobecné korporátne účely“.

Hodnota akcií Tesly dnes krátkodobo poklesla až na 741 dolárov, no v poobedných hodinách sa už situácia upokojila a cena sa vrátila k normálu. V reakcii na správu sa oslabila len minimálne o 2 – 4 %, keď sa pohybovala okolo hranice 758,6 dolára. Momentálne sa cena jednej akcie pohybuje okolo 773 dolárov.

Pripomeňme si, že v priebehu minulého týždňa krátkodobo prekonali hranicu 940 dolárov, čím dosiahli historickú hodnotu.

 

13. februára 2020
Zdroj: TheStreet

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+