MojElektromobil

Tesla bola prinútená zastaviť výrobu vo svojej nemeckej fabrike známej ako Gigafactory Berlin-Brandenburg po tom, čo niekto podpálil stožiar vysokého napätia, čo vyústilo v masívny výpadok dodávky elektrickej energie. Výpadok zasiahol továreň, ako aj okolitý región, ktorý je domovom pre približne 60 000 ľudí.

Incident sa odohral v skorých raných hodinách v utorok 5. marca 2024. Dodávky elektrickej energie sa v poobedných hodinách toho istého dňa podarilo obnoviť pre väčšinu regiónu. Bez prúdu zostala len továreň Tesly a okolité sklady. Podľa informácií portálu Handelsblatt bude výroba prerušená do konca týždňa, čo Tesle spôsobí nemalé problémy a finančnú stratu.

Zodpovednosť za útok si pripisujú radikáli

Aktuálne sa predpokladá, že ide o cielenú sabotáž zameranú na Teslu. Ako informuje agentúra Reuters, zodpovednosť za vzniknutú situáciu na seba v otvorenom liste preberá skupina “Vulkangruppe Tesla Abschalten”, ktorá je v Nemecku kategorizovaná ako ľavicová extrémistická organizácia. Chváli sa tým, že išlo o sabotáž s cieľom poškodiť Tesle.

Realizované to malo byť práve podpálením stožiaru vysokého napätia, ktorý sa nachádza približne 10 kilometrov od fabriky Tesla Gigafactory. Skupina ako jeden z dôvodov uvádza to, že fabrika Tesly spotrebováva obrovské množstvo už tak nedostatočných zásob pitnej vody a ešte k tomu sa podieľa aj na kontaminácii podzemnej vody len kvôli výrobe produktov. Polícia potvrdila, že o tomto liste vie, no overenie jeho autenticity potrvá niekoľko dní.

Skupina “Vulkangruppe Tesla Abschalten” má byť zodpovedná za viaceré podpaľačské útoky, ktoré sa od roku 2011 odohrali v Berlíne. Z toho dôvodu bola v roku 2019 zaradená na zoznam extrémistických organizácií. Hlásila sa aj k požiaru, ktorý v roku 2021 vznikol na vtedajšom stavenisku súčasnej továrne Tesla Gigafactory.

Viacero médií v súvislosti so včerajším požiarom informovalo o nasadení pyrotechnických oddielov kvôli nahláseným bombovým hrozbám vo fabrike, prípadne v jej okolí. Portál POLITICO ale uvádza, že policajná hovorkyňa nasadenie týchto jednotiek poprela.

Ideálne načasovanie

Súčasný incident sa odohral len pár dní po tom, čo skupina približne 80 ekologických aktivistov obsadila les v blízkosti obce Grünheide pri Berlíne, kde je situovaná továreň Tesla Gigafactory.

Aktivisti protestujú proti ďalšiemu rozširovaniu továrne Tesly, nakoľko by mohlo dôjsť k vyrúbaniu viac než 100 hektárov lesa práve kvôli plánovanej expanzii. Proti plánovanému rozširovaniu sa vyjadrila aj väčšina obyvateľov obce Grünheide v nezáväznom referende. Ekoaktivisti sa preto dramatickým spôsobom rozhodli upriamiť pozornosť na aktuálnu situáciu a les takpovediac bránia vlastným telom.

O možnej spojitosti medzi týmito protestom a útokom na energetickú infraštruktúru sa nateraz môže len špekulovať. Podľa dostupných informácií boli “lesní protestujúci” aktívne monitorovaní a nachádzali sa medzi nimi aj zástupcovia bezpečnostných zložiek v civilnom prestrojení. Aktivisti, ktorých cieľom je zachrániť les, sa navyše dôrazne dištancujú od útoku.

Nemecké úrady pred sebou teraz majú veľké vyšetrovanie. Ide o útok na kritickú infraštruktúru, čo je možné charakterizovať ako formu terorizmu. Očakávané je preto poriadne prešetrenie celého prípadu.

Náš tip
Nočný požiar elektromobilu v obci pri Bratislave. Čo sa stalo?
6. marca 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+