MojElektromobil

Áno, naozaj je to tak. Elektromobil Tesla Model S si môžete na nórskom trhu zakúpiť za menej peňazí ako takú Škodu Superb v slušnej výbave. Dôvodov pre tento fakt je hneď niekoľko a nie je náhodou, že sa tak deje práve v Nórsku.

Nórsko je v súčasnosti pomerne špecifickým trhom a elektromobily tu zažívajú skutočný úspech. Predaj hybridov a elektromobilov činil v Nórsku v roku 2017 až 52% všetkých predaných nových vozidiel. To je skutočne nárast oproti 40% v rovnakej kategórii za rok 2016. V minulosti sme vám priniesli práve údaje o vysokom percentuálnom zastúpení elektromobilov a teraz prichádza ďalšia zaujímavosť. Cenové porovnanie Tesly a slušne vybavenej Škody Superb.

Náš tip
HOLANDSKÁ TAXISLUŽBA AKTUALIZUJE SVOJE TESLY. MNOHO POUŽÍVANÝCH JE NA PREDAJ!

Tesla alebo Škoda?

Práve nórsky trh je špecifický aj svojimi daňovými úľavami v prípade hybridov a elektromobilov. Aj z tohto dôvodu tu začína Tesla Model S75 cenovo na úrovni 62 778 eur. Lepšie vybavená Tesla Model S75D stojí následne približne 67 000 eur.

A čo Škoda Superb? Vo verzii Sportline, s motorom 2.0 TSI, automatickou DSG prevodovkou a výkonom 280 koní síce ponúka úplne iný druh vyžitia ako Tesla, no jeho cena činí v prepočte asi 63 336 eur. To je skutočne viac ako základná Tesla. Pochopiteľne, v ponuke sú aj lacnejšie verzie Superbu, tie však už nemusia ponúknuť výbavu, jazdné vlastnosti či komfort porovnateľný s populárnym elektromobilom.

Tesla alebo BMW?

Na podobnú situáciu narazíme aj v luxusnejšom vyhotovení. Tesla Model S P100D ako najvýkonnejší model stojí aktuálne v Nórsku 86 000 eur. A čo taká vlajková loď nemeckej automobilky BMW? Na nórskom trhu zoženiete model BMW 760li xDrive za sumu prevyšujúcu v prepočte 242 000 eur.

Nissan Leaf sa nenechá zahanbiť

Ešte viac prekvapivou je obdobná situácia na opačnej strane cenového spektra. Porovnanie modelu Volkswagen Golf a Nissanu Leaf činí rozdiel viac ako 3000 eur, a to pri výslednej sume 25 156 eur za Nissan Leaf vôbec nie je málo. Nórskym fanúšikom elektromobilov tak skutočne máme čo závidieť.  Ak si vezmeme vzorku všetkých registrovaných nórskych áut, ktoré sú aktuálne v premávke, podiel plug-in hybridov činí až 32%. Celosvetový priemer a tiež priemer v Nórsku za rok 2014 na hodnote 1% tak vyzerá doslova “alarmujúco.”

nissan leaf 2018

Po prečítaní predošlých riadkov vás snáď ani neprekvapí, že aktuálnym najpredávanejším vozidlom v Nórsku je Tesla Model X. Nórska vláda sa aj na základe obrovských predajov tohto modelu rozhodla zvážiť zavedenie špeciálnej dane z väčších a ťažších elektromobilov. Cena Modelu X by tak narástla o zhruba 10%. V prípade Modelu S by sa zvýšila o 2%. Na daný zákon si však budeme musieť počkať, nedostal sa totiž do rozpočtu roka 2018.

Zdroj: electrek.co, podkapotou


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

5. januára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+