MojElektromobil

Jednou z najväčších konkurenčných výhod spoločnosti Tesla je vývoj autopilota. Ten už teraz v niektorých oblastiach zvláda aj tie najnáročnejšie križovatky, no spoločnosť ho stále nepovažuje za hotový. Teraz sa majiteľ spoločnosti, Elon Musk, nechal počuť, že ho čoskoro chcú sprístupniť pre každého majiteľa elektromobilu Tesla autopilota na jeden mesiac zadarmo, informuje Electrek.

Balík “Full Self-Driving” je jedným z najväčších lákadiel vozidiel tejto spoločnosti. No aj preto, že stojí v USA cca 15 000 dolárov (13 663 €), záujem o neho je celkom nízky. Oficiálne čísla zákazníkov, ktorí sa rozhodli tento balík do svojho vozidla dokúpiť žiaľ Tesla nikdy nezverejnila. Podľa výpočtov portálu Electrek sa však toto číslo v USA pohybuje na úrovni 15 – 20 %.

Nejde o až také nízke čísla, no musíme brať do úvahy, že balík sa začínal predávať už v roku 2016, kedy bol omnoho lacnejší ako teraz. Ak sa pozrieme na globálne čísla tak tie sa blížia hranici 10 %. Aby spoločnosť prilákala viacerých zákazníkov ku kúpe tohto systému, môže spraviť napríklad tieto dve veci:

  • Prenosnosť vlastníctva FSD pri kúpe nového elektromobilu Tesla (doteraz nie je možné)
  • Umožniť potenciálnym zákazníkom vyskúšať si FSD Beta v skúšobnom období

Tesla pravdepodobne kvôli tomuto postoju stráca zákazníkov

Prvý krok však zatiaľ vôbec nevyzerá reálne, keďže to po spoločnosti zákazníci žiadajú už niekoľko rokov. Spoločnosť by pravdepodobne týmto krokom aj zvýšila predaje nových vozidiel, čo z tohto postoju robí ešte väčší nezmysel. Druhý krok už vyzerá reálnejšie aj keď stále nie je pripravený na uskutočnenie.

Keď bude FSD super plynulé (nielen bezpečné), spustíme bezplatnú mesačnú skúšobnú verziu pre všetky autá v Severnej Amerike. Potom sa rozšíri do zvyšku sveta, keď si budeme istí, že funguje dobre na miestnych cestách a schvália to regulačné orgány v danej krajine.

Elon Musk, CEO Tesla

Kedy sa takéhoto kroku spoločnosti dočkáme zatiaľ netušíme. Pojem super hladký softvér je veľmi subjektívny pojem, a preto si pod ním vysvetlí každý niečo iné. Mnoho terajších zákazníkov systém za plynulý už dávno považuje, naopak rovnako veľká časť má k systému výhrady. Po zavedení v USA sa tejto možnosti určite dočkáme aj na iných územiach.

Náš tip
Hlavné mesto tejto európskej krajiny chce zakázať spaľováky. Od kedy?
9. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+