MojElektromobil

Tesla Čína zvoláva takmer 30 000 vozidiel Tesla Model S a X kvôli “slabine v tlmičoch”. Problémom majú byť guľové čapy a ojnice.

Podľa čínskeho štátneho úradu pre reguláciu trhu sa to týka 29 193 kusov elektromobilov Model S a X, vyrobených vo Fremonte medzi septembrom 2013 až augustom 2017, exportovaných do na čínsky trh.

Úrad problém opisuje ako slabinu, kde pri tvrdšom náraze nastane prasknutie guľových čapov. Pri ďalšom používaní sa môže prasklina rozšíriť a môže nastať aj prasknutie ojníc, čo predstavuje bezpečnostné riziko. Problém je podľa správy aj na zadnej náprave, kde sa pri tvrdom náraze poškodí horná ojnica.

Tesla oznámila všetkým majiteľom tento problém a povedala im, že môžu naďalej jazdiť, ale veľmi opatrne. Problémové komponenty (zadnú ojnicu prednej nápravy a hornú ojnicu zadnej nápravy) im bude musieť bezplatne vymeniť.

Fabrika Tesla Fremont (Foto: Pinterest)
Fabrika Tesla Fremont (Foto: Pinterest

Tesla sa bráni, podvozok vraj nie je problémový

Tesla sa voči vyjadreniu čínskeho úradu bráni. Tvrdí, že vynucuje zbytočné zvolávanie. Všetky spomenuté vozidlá boli vyrobené v rovnakej fabrike ako vozidlá pre americký trh, bez rozdielnych komponentov podvozka.

Automobilka nezaregistrovala problémové guľové čapy ani ojnice na týchto vozidlách. Tvrdí, že hlavnou príčinou je neopatrná jazda majiteľov. Majú neadekvátne očakávania o odolnosti podvozku a poškodenie nastáva kvôli silným nárazom na obrubník alebo prejazdom cez výmole.

Podľa štatistik Tesly tento konkrétny problém nastal len v 0,05% vyrobených vozidiel mimo Činy a na 0,1% vozidiel na čínskom trhu. Vyplýva to z listu, ktorý Tesla poslala agentúre NHTSA, vysvetľujúc údajný problém v Číne.

26. októbra 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+