MojElektromobil

Pokročilý asistenčný systém Tesla Autopilot stále nie je plnohodnotnou náhradou šoférov z mäsa a kostí. Naďalej sa potýka s nedostatkami a ešte nejaký ten čas potrvá, kým oficiálne dostane zelenú ako úplne autonómny systém.

Hoci Tesla neustále vodičov upozorňuje, aby boli počas používania Autopilota ostražití a pripravení okamžite zasiahnuť, veľa z nich to podceňuje a zvyšujú tým riziko vzniku rôznych nepríjemných, často kolíznych situácií. Technológia jazdných asistentov je predsa len ešte relatívne mladá. Občas nastane moment, kedy situáciu nevyhodnotí úplne ideálne.

Napriek tomu sme už opakovane mali možnosť vidieť, ako rýchlo a precízne dokáže Autopilot na cestách zareagovať a aj z kritickej situácie vyjsť bez ujmy na zdraví či majetku. Internetom koluje kopa videí i kompilácií, ktoré takéto momenty zachytávajú. Názorne ukazujú, že Autopilot aj podobné technológie majú obrovský potenciál a pri správnom používaní životy zachraňujú, nie ohrozujú.

Jedna z tých čerstvejších ukážok bola na YouTube zverejnená len pred pár dňami používateľom s prezývkou „RedSilverMsk“. Jeho video zachytáva, ako spomínaný systém potenciálne vznikajúcu situáciu v nočnej premávke vyhodnotil za kolíznu a vozidlo okamžite zastavil, predtým, než nehoda mohla vzniknúť.

10. januára 2020
Zdroj: InsideEVS

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+