MojElektromobil

Či sa to niekomu páči alebo nie, práve Tesla je považovaná za automobilku, ktorá to s elektromobilitou začala myslieť naozaj vážne ako prvá. Len niekoľko rokov dozadu sme na trhu nemali prakticky nič okrem modelov tejto značky, prípadne nejakých základných maličkých elektromobilov overených výrobcov. Dnes je situácia taká, že každá automobilka ponúka veľmi zaujímavú flotilu elektrifikovaných vozidiel a vybrať si je naozaj náročné.

Tesla Model Y láme rekordy

Samotným predajom však stále kraľuje Tesla. Zatiaľ čo v minulosti si mohli záujemcovia vybrať prakticky len z dvoch drahých modelov (X a S), dnes už sú k dispozícii aj cenovo dostupnejšie alternatívy v podobe Modelu 3 a Modelu Y. A práve Model Y láme jeden rekord za druhým.

Tesla Model Y 2022 Porovnanie
Tesla Model Y

Nielenže ide o najpredávanejší elektromobil vôbec, ale v Európe sa dokonca stal najpredávanejším vozidlom vôbec za rok 2023. Predbehol teda aj všetky spaľováky. Aj toto je dôkaz toho, že záujem o elektromobily stále rastie. A to aj na Slovensku, aj keď sme stále na chvoste Európy.

Portál Insideevs informoval o tom, že americkej automobilke sa podaril významný míľnik. Vyrobila už celkovo 6 miliónov elektromobilov. Vozidlo s číslom 6 miliónov bol pravdepodobne Model Y, uvádza zdroj. Tesla sa týmto míľnikom pochválila aj na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

“Vyrobili sme naše 6-miliónte auto. Ďakujeme našim majiteľom a tímom po celom svete za podporu a tvrdú prácu. Na tom skutočne záleží.”

Počet vyrobených elektromobilov tejto značky stúpa doslova raketovo a má rastúcu tendenciu. Veď len v septembri minulého roka Tesla oslavovala svoj 5-miliónty elektromobil. Vyrobiť milión ďalších kusov tak trvalo približne pol roka. Ak to bude pokračovať takýmto tempom, siedmy milión dosiahne ešte v tomto roku.

5,45 milióna predaných kusov

Celkové dodávky Tesly ku koncu roka 2023 predstavovali 5,45 milióna kusov, z čoho bolo 4,78 milióna Modelov 3 a Y. Predaje Cybertrucku sa len rozbiehajú, no v prípade tohto elektromobilu podobné čísla nečakáme ani zďaleka. Celkom dobre sa darí aj prémiovým modelom X a S.

Zdroj: Kristián Kratochvíl

Tesla má však silnú konkurenciu najmä v čínskych automobilkách. Napríklad BYD sa podarilo v poslednom štvrťroku 2023 predať viac elektromobilov ako americkej automobilke. V prípade Q1 tohto roka to zase vyzerá, že na vrchol sa opäť vráti Tesla. Tá svoje elektrické vozidlá aktuálne vyrába v továrňach Gigafactory. Najviac ich je v USA (5), jednu máme aj v Európe a vo výstavbe sú aj ďalšie, napríklad v Šanghaji (tam už jedna Gigafactory stojí) či v Mexiku.

Náš tip
Riešenie pre firemnú flotilu od Shell: optimálne náklady, moderné služby aj dekarbonizácia
6. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+