MojElektromobil

Ak by ste si chceli vybrať navigáciu, ponuka je široká a rozhodovať by ste sa mohli medzi viacerými kvalitnými variantmi. Množstvo z nich je navyše zadarmo, no takmer žiadna sa nesnaží prispôsobiť rastúcemu trendu elektromobilov. Áno, tu či tam sa objavujú v rámci máp aj nabíjacie stanice, ide skôr o skromné riešenie bez ďalších funkcií navyše. Slovenský Sygic sa preto chytil príležitosti a predstavuje špeciálny EV režim.

Široký zoznam nabíjacích staníc

EV režim je dostupný zadarmo a využiť sa dá aj v rámci bezplatnej verzie. Po aktivácii sa vás aplikácia spýta na konkrétny model vášho auta, z čoho následne zistí kapacitu batérie, priemernú spotrebu či podporované typy nabíjacích konektorov. Tieto údaje je taktiež možné dodatočne upravovať v prípade, že už auto vlastníte niekoľko rokov a batéria nie je v tak dobrej kondícií ako na začiatku. Alebo ich iba chcete upraviť na základe vašich osobných skúseností.

Všetky funkcie sú priamo integrované do aplikácie, bez nutnosti inštalácie ďalších externých rozšírení. Sygic v rámci partnerstva so spoločnosťou Plugsurfing prináša zoznam viac ako 150 000 nabíjacích staníc v 38 krajín v rámci Európy. Na mape tak nájdete drvivú väčšinu nabíjacích bodov, o ktorých viete alebo ich pravidelne využívate. Samozrejmosťou je prítomnosť nabíjacích staníc ZSE.

Platenie priamo cez aplikáciu

Najväčším benefitom tejto funkcie je priama integrácia nabíjacích staníc. Pre aplikáciu známe nabíjacie body si môžete rozkliknúť, pozrieť dostupné typy nabíjacích káblov a zároveň aj cenu za 1 odobraný kW. Po nabíjaní môžete zaplatiť priamo cez aplikáciu navigácie. Pre Sygic je práve táto funkcia tou kľúčovou.

Vodičom má uľahčovať plánovanie trasy a následné nabíjanie: “Našim cieľom bolo vytvoriť riešenie, ktoré umožní každému vodičovi bezproblémové a jednoduché nabíjanie. Iba aktivujú EV Mode a my za nich urobíme všetko plánovanie.” hovorí Petr Füzék, šéf oddelenia elektromobility v Sygic. “Vodiči pridajú nabíjací bod ako zastávku na trase, skontrolujú cez aplikáciu či je tam voľné miesto, vyberú si spôsob platenia a môžu nabíjať“, ďalej dodáva.

Začiatok dlhodobého plánu

Ako píše Sygic v oficiálnej správe, táto iniciatíva nie je len výstrelom do tmy, ale začiatkom dlhodobého plánu. Funkcie preto plánujú do budúcnosti rozširovať. My aplikáciu už nejaký čas testujeme a určite úprimne oceňujeme aktivitu, ktorá sa dotýka aj majiteľov elektromobilov. K funkcií plánovania trasy by sme však už teraz privítali niekoľko ďalších funkcií.

Sygic ale už teraz avizuje komplexnejší systém plánovania trás, ktorý by mal podľa jazdného štýlu vodiča, poveternostných podmienok, aktuálnej dopravy a ďalších podstatných faktorov vyhodnotiť presnejší dojazd pri dlhších trasách. Koncom tohto roka taktiež sľubuje oznámenie ďalšej dôležitej funkcie pre elektromobily, ktorá má vzísť zo spolupráce s renomovanými výrobcami áut. Pomôcť by mala najmä tým, ktorí majú obavy z dojazdu elektrických aút.

6. mája 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+