MojElektromobil

Spoločnosť SunPower používa na svojich solárnych farmách robotické zariadenia na čistenie solárnych panelov. V najbližších týždňoch začína SunPower s výstavbou nových fariem “Oasis”, na ktorej sa budú podieľať aj drony. Tie budú vedieť kooperovať s čistiacimi robotmi.

Nečistoty, ktorým sú vystavované solárne panely na solárnych farmách, majú veľmi nepriaznivý vplyv na ich efektivitu. Prach, peľ či vtáčí trus bránia využitiu maximálnej plochy pre absorpciu slnečného žiarenia, dôsledkom čoho by tieto farmy prichádzali ročne o megawatty energie. Kalifornská spoločnosť SunPower sa s tým vysporiadala pomcou moderných technológií. O údržbu sa starajú efektívne robotické čističe GreenRobotics.

Tieto roboty spotrebujú pri čistení až o 75 % menej vody, ako tomu bolo pri čistení ľuďmi. Pracujú 2-krát rýchlejšie ako iné automatizované čističe a 10-krát rýchlejšie ako v prípade manuálneho čistenia. Navyše môžu pracovať v noci, čím sa eliminuje tienenie absorpčných plôch panelov.

sunpower robot greenrobotics
Robotický čistič SunPower od Greenrobotics. Zdroj: SunPower

 

SunPower Oasis

Spoločnosť SunPower, ktorá je mimochodom konkurentom SolarCity, začína v najbližších týždňoch s realizáciou projektu s názvom Oasis. Jeho cieľom je vy budovanie moderných slnečných fariem na severe Ameriky a v Číne. Pri hľadaní najvhodnejších lokalít pre umiestnenie solárnych panelov, bude spoločnosť využívať drony. Tie budú prelietavať danou oblasťou a zhromažďovať dáta, ktoré bude automaticky vyhodnocovať špecializovaný softvér. Drony dokážu odhaliť vhodné miesta, ktoré sú orientované v oblastiach s nerovnomerným terénom. Optimálnym osadením panelov na na prvý pohľad nevyhovujúci povrch s 10 % sklonom, je možné podľa Toma Wernera (SunPower CEO) na týchto miestach získať o 60 % viac energie, ako pri použití konvenčných technológií.

To umožňuje výstavbu solárnych fariem na miestach, na ktorých to doposiaľ nebolo možné. Veľkým benefitom sú tak finančné úspory, pretože ceny pozemkov s rovinatým povrchom sú omnoho drahšie. Pri spôsobe osadzovania solárnych kolektorov len na miesta, kde je slnečné žiarenie najefektívnejšie, vznikajú medzi kolektormi voľné plochy. Taktiež medzi jednotlivými radmi solárnych panelov je dostatok voľného miesta. To sa má podľa Wernera využiť na výsadbu hospodárskych plodín. Tým by vznikli plochy pripomínajúca oázy, a práve z tohto dôvodu bol projekt pomenovaný ako Oasis.

Predstava farmy SunPower Oasis. Zdroj: SunPower

Pri výstavbe solárnych fariem dochádza ku konfliktom záujmov medzi zástancami čistých obnoviteľných zdrojov energie a poľnohospodármi. A to z dôvodu, že solárne farmy sa stavajú prevažne na rovinatej hospodársky využiteľnej pôde. A práve projekt Oasis, by mali tieto záujmy zosúladiť.

No ale vráťme sa ešte k dronom. S ich využitím sa počíta aj v rámci prevádzky fungujúcich solárnych fariem. Drony budú monitorovať stav čistoty solárnych panelov a v prípade potreby budú udeľovať pokyny čistiacim robotom. Tým efektivita automatizovaného robotického čistenia ešte narastie.

Zdroj: TeslaMagazin.sk

tesla magazin zdielanie

21. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+