MojElektromobil

V roku 2030 má byť 50% predajov spoločnosti Scania tvorených elektrickými vozidlami. Aj preto už teraz prebiehajú kľúčové prípravné opatrenia, ktoré majú umožniť dosiahnutie tohto cieľa. Začiatkom septembra došlo priam k historickému okamihu.

V švédskom sídle v Södertälje bola slávnostne zahájená montáž akumulátorov pre batériové elektrické vozidlá. Začatie prevádzky v novom závode umožňuje sériovú výrobu výkonných prémiových nákladných elektromobilov. Cieľom v pozadí je podpora prechodu na udržateľný prepravný systém.

„Prechod na elektrifikované riešenia znamená najväčšiu transformáciu v histórii dopravy a rok 2023 je rokom jej skutočného spustenia. Preukázateľné míľniky tejto transformácie prichádzajú jeden za druhým a investícia 1,5 miliardy SEK do tejto montážnej prevádzky je jedným z nich,“ hovorí Christian Levin, prezident a generálny riaditeľ spoločností Scania a TRATON Group.

V apríli predstavili spoločnosti Scania a Northvolt spoločne vyvinutý batériový článok, špeciálne navrhnutý pre ťažkú nákladnú dopravu. Článok sa vyrába v gigafactory Northvolt ETT v severnom Švédsku a od 5. septembra sa bude montovať do blokov v novom závode v Södertälje s rozlohou 18 000 m2, čo umožní spustiť sériovú výrobu prémiových elektrických nákladných vozidiel Scania pre regionálnu dopravu.

Umiestnením montážneho závodu v susedstve linky na výrobu podvozkov v Södertälje, ktorá bola tohto roku v lete prestavaná na veľkosériovú výrobu elektrických vozidiel, boli vytvorené podmienky pre rýchle a efektívne výrobné toky. Závod montáže akumulátorov je od príjmu tovaru cez výrobu až po dodanie vysoko automatizovaný a zamestná 550 pracovníkov spoločnosti Scania.

Scania uvádza, že článok, ktorý sa teraz montuje do modulov a tzv. battery packov je schopný poháňať nákladné automobily po dobu 1,5 milióna kilometrov, čo zodpovedá životnosti nákladného vozidla.

eFleet Day 2023 Truck&Bus: Odborná konferencia pre rozvoj zelenej flotily v kamiónovej a autobusovej doprave

Téme elektromobility v nákladnej doprave a preprave pasažierov sa budeme podrobne venovať aj na Slovensku počas odbornej konferencie eFleet Day 2023 Truck&Bus.

Počas programu konferencie sa bude pozornosť venovať aktuálnemu stavu elektromobility v nákladnej doprave a preprave osôb. Zistíte, ako je na tom elektrická nákladná doprava dnes a kam sa posunie už v najbližších rokoch. Všetky kľúčové informácie o konferencii nájdete priamo na oficiálnom webe.

11. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+