MojElektromobil

Výrobca nákladných vozidiel Scania predstavil samojazdiace nákladné vozidlo, zatiaľ ide o koncept. Nákladiaku Scania AXL úplne chýba kabína a miesto pre reálneho šoféra. Tento “bezhlavý” obor s 8 kolesami bude poháňaný “obnoviteľným biopalivom”.

Scania zistila, že AXL dokáže vyrábať aj vozidlá bez kabíny, čím ich zároveň naučí jazdiť samé. V oblasti prepravy tovarov a surovín chcú spoločnosti zvyšovať efektivitu a stúpa tak dopyt po autonómnych vozidlách.

Koncept Scania AXL
Koncept Scania AXL (Foto: Scania)

Modulárna konštrukcia na rôzne účely

Vďaka údajne modulárnej konštrukcii by AXL mohol mať rôzne podoby pre rôzne úlohy ako napríklad ťahač alebo veľká dodávka. Na obrázku je AXL navrhnutý ako obrovský vyklápač. Nákladná korba má vďaka absencii kabíny väčší objem.

Konvenčný a udžateľný pohon

Scania hovorí, že AXL je určený na použitie hlavne na staveniskách, v baniach alebo v kameňolomoch.

Spaľovací motor v tomto vozidle je ukážkou zmiešania tradičných a nových technológií. Motor AXL spaľuje obnoviteľné biopalivo.

Scania pre portál Autoblog potvrdila, že súčasný prototyp spaľuje bionaftu, no vďaka modulárnosti je možné palivo jednoducho nahradiť bioplynom, ktorý produkuje menej škodlivých emisií.

Pozrite si aj ďalšie fotografie konceptu:

Koncept Scania AXL

Koncept Scania AXL

Koncept Scania AXL

Koncept Scania AXL

Koncept Scania AXLKoncept Scania AXLKoncept Scania AXLKoncept Scania AXL

29. septembra 2019
Zdroj: Automag, Scania, Autoblog

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+