MojElektromobil

Desiatky elektromobilov a plug-in hybridov sa predstavia na piatom ročníku najväčšej výstavy elektromobilov v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall už tento víkend, 24. až 26. mája. Nebol by to ten pravý salón elektromobilov, ak by tam chýbala značka so svojimi dlhodobo najobľúbenejšími elektromobilmi medzi Slovákmi. Správne, Škoda a jej rodina modelov Enyaq nesmie chýbať a automobilka, samozrejme, prinesie aj ďalšiu novinku zo svojej dielne. Návštevníci sa tak môžu tešiť na najnovšiu generáciu obľúbeného SUV Kodiaq, ktorá sa dá po novom objednať aj v plug-in hybridnej verzii.

Na stánku automobilky Škoda nebude chýbať model Enyaq vo variante Enyaq Coupé RS, ktorý je posledným prírastkom do rodiny populárneho modelu Enyaq, najpredávanejšieho elektromobilu na Slovensku. Vodičom prináša množstvo nových funkcionalít a vylepšení, vrátane vylepšenej aerodynamiky, ktorá zlepšuje jeho dojazd na jedno nabitie.

Zmeny, ktoré šofér pocíti pri jazde

Rodina Enyaq zároveň nedávno prešla modernizáciou s niekoľkými vylepšeniami, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Tie predstavujú predovšetkým technické vylepšenia, a to ako u elektromotorov, tak aj u samotných batérií. Zároveň došlo k zmene označenia. Namiesto prevedenia Enyaq 80 a Enyaq 80x prichádzajú nové verzie Enyaq 85 a Enyaq 85x, to isté platí aj pri prevedení Coupé. K zmene označenia výkonnostného variantu dochádza kvôli novým elektromotorom zadnej nápravy a vylepšenému manažmentu batérie. Vozidlá nového modelového roku vďaka týmto zmenám disponujú zvýšenou kapacitou dojazdu, zlepšenou celkovou rýchlosťou nabíjania, novým softvérom a lepším zážitkom z jazdy.

Enyaq 85 vo WLTP cykle prejde na jedno nabitie až 565 kilometrov a z 10 na 80 % kapacity sa batéria dokáže nabiť už za 28 minút. Polepšilo si aj prevedenie Coupé, ktoré prejde až 576 kilometrov. Zlepšila sa aj dynamika vďaka tomu, že elektromotor na zadnej náprave má po novom maximálny výkon až 210 kW, zatiaľ čo doteraz to pri zodpovedajúcej verzii bolo 150 kW (nárast o + 60 kW). Zrýchlenie z nuly na 100 km/h tak verzia 85 zvládne za 6,7 sekundy, čo je o dve sekundy rýchlejšie ako predtým.

Verzia s pohonom všetkých kolies Enyaq 85x má po novom systémový výkon 210 kW, čo je nárast o 15 kW. Stovku zvládnu nové verzie za 6,6 sekundy. Navyše, Enyaq 85x prejde na jedno nabitie až 538 kilometrov, verzia Coupé ešte o 10 kilometrov viac. Nabíjanie tohto variantu ponúka špičkový výkon až 175 kW, čo prináša skrátenie času potrebného na nabitie z 10 na 80 % kapacity na 28 minút.

To isté platí aj pre nový Enyaq RS, ktorý sa, rovnako ako verzia 85x, môže pochváliť optimalizovanou chémiou článkov batérie s vylepšeným termálnym manažmentom a možnosťou vyššieho maximálneho nabíjacieho výkonu. Športovo ladený Enyaq RS tiež ťaží z nárastu výkonu. Po novom budú mať vodiči k dispozícii rovných 250 kW (nárast o + 30 kW). Zrýchlenie z nuly na 100 km/h tak zvládnu obidve karosárske varianty za 5,5 sekundy a dojazd narástol na 541 kilometrov, respektíve na 547 kilometrov pri variante Coupé. Maximálna rýchlosť zostáva u verzie RS rovnaká, teda 180 km/h, novo však takto rýchlo môžu jazdiť aj varianty 85 a 85x (tu sa rýchlosť zvýšila zo 160 km/h na 180 km/h). Zvýšenie maximálnej rýchlosti umožňujú nové elektromotory s vyšším krútiacim momentom, ktoré dovoľujú pri zachovaní alebo zlepšení dynamiky iné nastavenie celkového prevodového pomeru. Enyaq bude k dispozícii aj na testovacie jazdy, návštevníci si tak vďaka nemu budú môcť vyskúšať elektromobilitu v podaní značky Škoda na vlastnej koži.

Škoda Enyaq iV Coupe RS TEST
Škoda Enyaq iV Coupe RS | Zdroj: Radovan Hlôška

Obľúbené SUV Slovákov už aj ako plug-in hybrid

Návštevníci Salónu Elektromobilov sa tiež môžu tešiť na najnovší prírastok do rodiny elektrifikovaných vozidiel, a síce na nový Kodiaq, ktorý prichádza s viacerými zaujímavými novinkami. Okrem vyššej bezpečnosti, väčšieho priestoru a modernizovanému vzhľadu prichádza so zvýšeným čisto elektrickým dojazdom, ktorý teraz predstavuje až 100 km. Za jeho nárastom stojí nová generácia akumulátora s kapacitou až 25,7 kWh. Plug-in hybrid v modeli Kodiaq kombinuje benzínový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), ktorý dopĺňa novým, ešte výkonnejším elektromotorom. Maximálny kombinovaný výkon pohonného ústrojenstva je tak až 150 kW (204 k). Plug-in hybridná verzia novej generácie modelu Kodiaq tiež prináša aj možnosť DC nabíjania výkonom až 50 kW.

Vyskúšajte si elektromobilitu od Škoda Auto a zatočte kolesom šťastia

Rýdzo elektrickú rodinu modelov Škoda Enyaq bude možné na Salóne Elektromobilov možnosť nielen vidieť, ale aj vyskúšať si na vlastnej koži. Návštevníci sa už teraz môžu registrovať na testovacie jazdy a presvedčiť sa tak o ich výkone a kvalite. Na podujatí sa návštevníci tiež dozvedia viac o výhodách elektrického pohonu,  ale aj to, ako dokážu elektromobily šetriť nielen životné prostredie, ale taktiež osobné financie.

Navyše každý, kto absolvuje testovaciu jazdu, si môže zatočiť kolesom šťastia a vyhrať malú Škoda cenu – samolepku, eko pero, šnúrku na krk, slnečné okuliare alebo textilnú tašku.

21. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+