MojElektromobil

Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023, pokračuje v Trenčíne. Trenčianske nákupné centrum Laugaricio sa v termíne od piatka 16.júna do nedele 18. júna 2023 premení na centrum elektromobility.

Salón Elektromobilov bude naplno prebiehať počas všetkých troch dní – od piatku až do nedele. Hlavný program s prednáškami a diskusiami je naplánovaný na sobotu od 11:00 do 18:00. V sobotu sa taktiež uskutoční stretnutie majiteľov elektromobilov na vyhradenom parkovisku nákupného centra Laugaricio v čase od 11:00 do 13:00.

Medzi vystavovateľmi nájdete všetky obľúbené automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku. Autoštýl prinesie Volvo C40, Land Rover Defender plug-in hybrid, Jaguar I-Pace, Renault Megane E-tech, Daciu Spring a Nissan Aryia.

Volvo C40

Čisto elektrický pohon

S vozidlom Volvo C40 Recharge sa nemusíte rozhodovať medzi výkonom a zodpovednou jazdou. Jednoducho sa pohodlne usaďte, pohnite sa a užite si výhody komfortného ovládania rýchlosti pedálu, plynulé zrýchlenie a pohon všetkých kolies. To všetko pri nulových emisiách.

Pocíťte zmenu

Ovládanie rýchlosti jedným pedálom vám spríjemní riadenie modelu C40 Recharge v meste aj na diaľnici. Rýchla a plynulá akcelerácia vám zaistí úchvatný zážitok z jazdy.

Volvo C40
Volvo C40 | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Vyrobené s úctou

Model C40 Recharge je prvým vozidlom Volvo, ktorého interiér sa úplne zaobíde bez kože – a to vrátane volantu, hlavice radiacej páky a čalúnenia. Sme presvedčení, že ide o nový a ohľaduplnejší prístup k luxusu a spôsobu využívania materiálov v rámci dizajnu vozidla.

Land Rover Defender plug-in hybrid

Nový Land Rover Defender je na trhu krátko, no už stihol prejsť niekoľkými vylepšeniami. Jaguar Land Rover postupne prichádza s novými verziami, teraz ponuku obohatili nové pohonné jednotky. Dlhší Land Rover 110 teraz dostane plug in hybridnú jednotku s označením P400e. Číslo 400 prezrádza celkový výkon 400 k. Defender sa v tomto prípade spolieha hlavne na benzínový štvorvalec s objemom 2,0 l a s výkonom 220 kW. Vypomáha mu elektromotor s výkonom 105 kW, uložený na prednej náprave. Celkový krútiaci moment hybridnej jednotky je 640 Nm. Batéria s kapacitou 19,2 kWh umožňuje elektrický dojazd 43 km. Za zmienku stojí aj zrýchlenie na 100 km/h, ktoré veľké a ťažké auto zvládne za 5,6 s. Automobilka sľubuje výborné vlastnosti hybridného pohonu aj pri zdolávaní terénu. Pomôcť mu v tomto ohľade má najmä elektromotor s lineárnym priebehom krútiaceho momentu.

Land Rover Defender
Land Rover Defender | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Jaguar I-Pace

BÚRA VŠETKY TRADÍCIE

Koncepčné vozidlo Jaguar I-PACE je jedným z vizuálne najpútavejších konceptov, aký kedy  automobilka Jaguar vytvorila. Tímy dizajnérova konštruktérov naplno využili slobodu, ktorú im elektrifikácia vozidla ponúkla, a pri tejto príležitosti prehodnotili celkoké proporcie vozidla.

Výsledkom tohto úsilia je výnimočné päťmiestne SUV, v ktorom sa spája moderný dizajn s dopredu posunutou kabínou, inšpirovaný superautom C-X75, s plynulou siluetou kupé. Koncept I-PACE v sebe ukrýva množstvo pokročilých technológií, ako aj presvedčenie tímu dizajnérov značky Jaguar, že spotrebitelia sú pripravení na odvážnejší dizajn elektrických vozidiel.

„Príležitosti, ktoré elektrický pohon ponúka, sú obrovské. Elektromobily dávajú dizajnérom oveľa viac slobody a práve tejto príležitosti sa musíme chopiť. To je i dôvod, prečo sme koncept I-PACE vyvíjali na novej platforme navrhnutej s cieľom optimalizovať jazdné vlastnosti, aerodynamiku a interiér elektrických vozidiel.

Jaguar I-Pace
Jaguar I-Pace | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

V prípade konceptu I-PACE je revolučný profil vozidla, nie dizajnový jazyk. A takýto profil sme mohli použiť, pretože vozidlo má elektrický pohon. Nejde tu len o to, že sme chceli vytvoriť niečo, čo sa výrazne líši od všetkého ostatného, čo robíme: chceli sme, aby tento dizajn bol oslavou novej technológie elektrického akumulátorového pohonu.

Už od samého začiatku tohto projektu som bol rozhodnutý vytvoriť dizajn, ktorý bude odrážať túto zmenu v mechanike vozidla. Aj to bol dôvod, prečo vznikol športový profil s dopredu posunutou kabínou a nie auto s kapotou a motorom.“  Ian Callum, riaditeľ dizajnu, Jaguar

Renault Megane E-Tech

Renault Megane E-Tech je k dispozícii v dvoch verziách, ktoré sa v prvom rade líšia kapacitou akumulátora. Tá je buď 40 kWh alebo 60 kWh využiteľných. Poteší 22 kW palubná nabíjačka v základe, model s väčšou batériou ponúka 130 kW DC nabíjanie, v prípade modelu s menšou batériou je to 85 kW.

Renault Megane E-Tech
Renault Megane E-Tech | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Jednou z výhod tohto elektromobilu je okrem atraktívneho dizajnu aj infotainment s operačným systémom Android, takže je možné plnohodnotne používať napríklad Google Mapy ako hlavnú navigáciu. Tie sú napojené na počítač vozidla, takže dokážu plánovať trasy, odhadovať percento nabíjania v cieli a podobne.

Renault Megane E-Tech ďalej ponúka výkon 160 kW vo verzii s väčšou batériou, verzia s menšou batériou sa musí uspokojiť s výkonom 96 kW. Poteší aj veľmi príjemná spotreba.

Dacia Spring

Najlacnejší elektromobil na slovenskom trhu. Dacia Spring je malým mestským elektromobilom, ktorý ponúka všetko to, čo na pohyb v meste potrebujete. Vo vnútri sa nachádza akumulátor s kapacitou 27,4 kWh a základ neponúka DC nabíjanie. To je v rámci príplatkovej výbavy a má výkon 30 kW. Palubná nabíjačka ponúka výkon 7,4 kW.

Dacia Spring TEST
Dacia Spring Electric | Zdroj: Radovan Hlôška

Relatívne malá batéria ale ešte neznamená úplne zlý dojazd. Automobilka sa chváli, že v meste v eko režime zvládne aj cez 300 km. Výkonom však neohúri, 33 kW alebo 43 koní veľa nie je. No na mestskú jazdu to plne postačuje.

Nissan Aryia

Medzi vystavenými vozidlami nájdete Nissan ARIYA, elektrický crossover s atrkatívnym dizajnom a zaujímavými parametrami. Tento model je k dispozícii s dvoma veľkosťami akumulátora – 63 kWh a 87 kWh a výkonom 214, 238 alebo 301 koní. Zauujme aj informácia o WLTP dojazde, ktorá je v prípade modelu s väčším akumulátorom na úrovni až 525 kilometrov.

Nissan Aryia
Nissan Aryia | Zdroj: Autoštýl a.s., Martin Cyprián

Toto vozidlo sa dokáže nabíjať výkonom 130 kW. Palubná nabíjačka má v základe výkon 7,4 kW, no v rámci príplatkovej výbavy má záujemca možnosť zvoliť si výkon až 22 kW.

31. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+