MojElektromobil

Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023, opäť začína v hlavnom meste. Bratislavské nákupné centrum Bory Mall sa v termíne od piatka 19.mája do nedele 21. mája 2023 premení na centrum elektromobility so všetkým, čo k tomu patrí.

Desiatky vystavených elektromobilov a hybridných vozidiel, testovacie jazdy, prednášky, diskusie, súťaže a bohatý sprievodný program pre celú rodinu! Toto všetko a oveľa viac čaká na návštevníkov Salónu Elektromobilov 2023 Bratislava už o niekoľko dní. 

Priamo v centre diania nemôžu chýbať ani najnovšie elektrifikované modely značky DS Automobiles. Konkrétne pôjde o elegantnú dvojicu plug-in hybridov DS 4 E-TENSE 225k a novú DS 7 E-TENSE 4×4 300, ktoré si budete môcť vyskúšať počas testovacích jázd.

DS 4 E-TENSE 225k (PHEV): Ozdoba Salónu Elektromobilov 2023

Model DS 4 má pozoruhodné rozmery – vozidlo je široké 1,83 m, má veľké kolesá s priemerom 720 mm, pritom má kompaktnú dĺžku 4,40 m a výšku iba 1,47 m. Celok, ktorý stojí na platforme EMP2,  pôsobí moderne, impozantne a jedinečne.

Nová platforma vznikla tak, aby dosiahla požadované proporcie a zároveň aj čo najlepšiu aerodynamiku. Do segmentu prináša úplne nový pomer medzi karosériou a veľkosťou kolies a svet prémiových vozidiel obohacuje o siluetu, ktorá je atletická, no zároveň aj efektívna.

Základnou črtou modelu DS 4 je elegancia. Tá sa stáva dominantným faktorom vďaka vzhľadu so špeciálnymi nárazníkmi, jemným dotykom chrómu a streche v kontrastnej čiernej, ktorá dodáva impozantný, atletický postoj.

Zdroj: DS Automobiles

Interiér vozidla DS 4 je digitálny, ladný a ergonomický, každý prvok je do neho intuitívne integrovaný z hľadiska funkcie aj štýlu. V interiéri sa využívajú materiály ako koža, jaseňové drevo či kovaný karbón, s precíznosťou detailov a ručným spracovaním. Pocit nadštandardného komfortu prinášajú početné inovácie, ktorých cieľom je vytvoriť na palube vozidla DS 4 dokonalý pokoj.

Najvyššou prioritou pre špičkovú konektivitu bolo, aby vodič nemusel spúšťať zrak z cesty, čo má nespochybniteľný prínos k bezpečnosti. DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY, pokrokový vizuálny zážitok, je prvý krok k rozšírenej realite. Vďaka tejto novej technológii sa všetky podstatné informácie premietajú priamo na vozovku, štyri metre pred čelné sklo na ploche s uhlopriečkou až 21 palcov, čo je v tomto segmente úplná novinka. Na vozovku sa tak premietajú dôležité informácie ako rýchlosť, funkčnosť asistenčných systémov, navigácia, výstražné oznamy či prehrávané skladby, prípadne aj informácie o prichádzajúcich hovoroch.

Táto senzorická a zážitková technológia tvorí súčasť širšieho riešenia v podobe kompletne prepracovaného infonavigačného systému DS IRIS SYSTEM. Nové rozhranie preberá funkčné schopnosti mobilných telefónov s dotykovým a bezproblémovo fungujúcim ovládaním.  Možno ho ovládať hlasom aj gestami a obsahuje aj osobného asistenta schopného rozpoznať hovorenú reč a plniť zadané príkazy.

Zdroj: DS Automobiles

DS 4 stojí na novej vývojovej verzii platformy EMP2, ktorá používa 70 % nových alebo špeciálnych dielcov. Od svojho uvedenia na trh ponúka plug-in hybridnú technológiu s výkonom 165 kW/ 225 k a dojazdom viac ako 50 kilometrov s nulovými emisiami v kombinovanom cykle WLTP.

Preplňovaný štvorvalcový motor s výkonom 132 kW (180 k) dopĺňa elektromotor s výkonom 81 kW (110 k) spojený s automatickou osemstupňovou prevodovkou EAT8. Všetko napája výkonnejšia batéria s novými kompaktnejšími článkami s väčšou kapacitou 12,4 kWh umiestnená za deformovateľným priečnym nosníkom. Krútiaci moment 360 Nm udeľuje vozidlu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a 1 000 m s pevným štartom prejde za 27,3 sekundy.

Zdroj: DS Automobiles

DS 7 E-TENSE 4×4 300k (PHEV): Osobnosť a elegancia v hybridnom prevedení

Ako druhý zástupca z radu DS Automobiles sa na Salóne Elektromobilov 2023 predstaví špičkový plug-in hybrid DS 7 E-TENSE 4×4 300k. Ide o novinku, ktorá sa vyznačuje prvotriednym technologickým zázemím, elegantným prevedením, bezkonkurenčným komfortom a výkonom elektrifikovaného pohonu až 220 kW!

Nový model DS 7 vychádza zo svojich priebojných predchodcov. Súbor ich jedinečných vlastností však posúva ešte o stupienok vyššie. Nádych dynamiky s ostrými črtami rešpektuje charakter modelov z dielne DS Automobiles, no dodáva mu čerstvý nádych dynamiky s ostrejšími líniami, veľmi jednotným dizajnom a dôrazom na vyváženosť každého prvku. Od svetlometov, cez mriežku chladiča až po veko batožinového priestoru.

Hoci sa enormná pozornosť venovala celkovému dizajnu tohto elektrifikovaného modelu, zmeny zachádzajú omnoho ďalej. Príkladom sú nové 19-palcové disky kolies EDINBURGH a SILVERSTONE. Tie okrem posilnenia nového dizajnu zlepšujú aj aerodynamickú účinnosť, čo, okrem iného, znamená vyššiu efektivitu jazdy.

Salón Elektromobilov 2023 prináša možnosť naživo si vyskúšať model DS 7 E-TENSE 4×4 300, ktorý prináša rozvodovku s pohonom všetkých štyroch kolies s motorom PureTech 200, ako aj elektromotormi s výkonom 81 kW (110 k) a 83 kW (113 k) na každej z náprav.

DS Automobiles je všestranná automobilová značka s najnižšími emisiami CO2 v Európe za ostatné dva roky a niekoľkonásobný šampión Formuly E, sa rozhodla ponúknuť nový model DS 7 s niekoľkými druhmi pohonných jednotiek, vrátane širokej škály troch plug-in hybridov s výkonom 165, 220 a 265 kW (225k 4×2, 300k 4×4 a 360k 4×4).

Zdroj: DS Automobiles

DS 7 zostáva jedným z najúspornejších vozidiel vo svojej triede, a to najmä vďaka svojej nízkej hmotnosti. Dokazuje to aj skutočnosť, že 14,2 kWh batéria poskytuje podľa kombinovaného cyklu WLTP dojazd s nulovými emisiami do vzdialenosti až 63 kilometrov. Doba nabíjania na 7,4 kW nabíjačke je približne dve hodiny. Pri zvolení klasickej domácej zásuvky je na nabitie potrebných 7 hodín.

Duch Grand Touring automobilky DS Automobiles stelesňuje DS 7 E-TENSE 4×4 360, ktorý  dostal špeciálnu úpravu od DS PERFORMANCE, ktorá sa týkala najmä optimalizácie energetického manažmentu. Má aplikáciu DS ENERGY COACH, ktorá podporuje vodiča dohliadaním na fázy brzdenia s cieľom zlepšiť rekuperáciu energie. Podvozok je znížený o 15 mm, rozchod je širší (+ 24 mm vpredu, + 10 mm vzadu) a predné brzdy dosahujú priemer 380 milimetrov so strmeňmi od DS PERFORMANCE. Nové 21-palcové disky kolies BROOKLYN sú nalakované v šedej farbe, ktorej perleťový povrch zvýrazňuje špeciálne krivky a charizmu tohto modelu. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 5,6 sekundy a 1 000 metrov štart-stop za 25,4 sekundy.

Zdroj: DS Automobiles

Rovnako ako najvýznamnejšie parížske módne domy, aj DS Automobiles venuje osobitnú pozornosť výberu materiálov a spôsobu ich spracovania. Interiér sa preto dočkal dodatočných úprav pre dosiahnutie očakávanej francúzskej výnimočnosti. 

Nové čalúnenie s nariaseným efektom na koženom obložení Nappa sa teraz nachádza na palubnej doske a paneloch dverí. Bez švov a spojov zachováva pocit a vzhľad prírodnej kože. Kožu ďalej zušľachťuje razenie s líniami pripomínajúcimi podpis unikátneho denného svietenia DS LIGHT VEIL.

Informačno-zábavný systém s rozhraním DS IRIS SYSTEM je jednou z najväčších zmien nového modelu DS 7. Rozhranie s novou grafikou je úplne konfigurovateľné, reaktívne, úplne bezproblémové a podporuje rozpoznávanie povelov vydaných prirodzeným hlasom. 

Zdroj: DS Automobiles

Prepracovaná 12-palcová dotyková obrazovka s vysokým rozlíšením obsahuje ponuku zloženú z miniaplikácií na prístup ku všetkým funkciám jediným pohybom: na ovládanie online navigácie, ventilácie, digitálnych zdrojov zvuku a informácií o ceste. Obrazovka podporuje aj zobrazenie pohľadov na vozidlo spredu a zozadu, pri čom využíva digitálne kamery s vysokým rozlíšením.  Nechýba ani podpora funkcií Mirror Screen cez Wi-Fi.

Nová DS 7 ponúka osvedčené technológie pre zvýšenie pohodlia a relaxu. Kamerou riadený systém tlmenia DS ACTIVE SCAN SUSPENSION, ktorý je vo svojej triede úplne jedinečný, nastavuje každé koleso nezávisle podľa nerovností na vozovke.

Technológia DS NIGHT VISION sníma vozovku a jej okraje, aby rozpoznala cyklistov, chodcov a zvieratá na vzdialenosť až 100 metrov. Vodič dostáva informácie na digitálnom prístrojovom displeji, na ktorom sa v prípade nebezpečenstva zobrazí špeciálne varovanie.

DS DRIVER ATTENTION MONITORING pomocou dvoch kamier analyzuje úroveň pozornosti vodiča. Prvá kontroluje správanie auta v jeho okolí a druhá, zameraná na tvár vodiča, diagnostikuje smer jeho pohľadu, jeho tvár a pohyb očných viečok, čo sa premieta do úrovne ospalosti a pozornosti.

Nový model DS 7 je tiež ako predchádzajúca generácia vybavený adaptívnym tempomatom DS DRIVE ASSIST, ktorý dokáže zastaviť a opätovne rozbehnúť vozidlo bez zásahu vodiča a taktiež aj pomôckou, ktorá umožňuje vodičovi udržať vozidlo v jazdnom pruhu. Svojou prítomnosťou poskytuje  poloautonómnu jazdu úrovne 2.

Zdroj: DS Automobiles

Salón Elektromobilov 2023 v skratke

Akcia Salón Elektromobilov 2023 Bratislava je špecializovaná výstava elektromobilov a plug-in hybridov, ktorá na jedno miesto prináša elektrifikované vozidlá, súvisiace technológie, odborné prednášky a zástup majiteľov elektromobilov. Zaujímavá je však nielen pre fanúšikov elektromobilov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá sa chce dozvedieť viac informácií o nastupujúcom trende e-mobility. Bezplatná registrácia je spustená, takže netreba váhať.

Desiatky vystavených elektromobilov a hybridných vozidiel, testovacie jazdy, prednášky, diskusie, súťaže a bohatý sprievodný program pre celú rodinu! Toto všetko a oveľa viac čaká na návštevníkov Salónu Elektromobilov 2023 Bratislava.

 

17. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+