MojElektromobil

Štvrtý ročník najväčšej výstavy elektromobilov na Slovensku, Salón Elektromobilov 2023, opäť začína v hlavnom meste. Bratislavské nákupné centrum Bory Mall sa v termíne od piatka 19.mája do nedele 21. mája 2023 premení na centrum elektromobility.

Salón Elektromobilov 2022 Bratislava | Zdroj: Radovan Hlôška

Salón Elektromobilov bude naplno prebiehať počas všetkých troch dní – od piatku až do nedele. Hlavný program s prednáškami a diskusiami je naplánovaný na sobotu od 11:00 do 18:00. V sobotu sa taktiež uskutoční stretnutie majiteľov elektromobilov na vyhradenom parkovisku nákupného centra Bory Mall v čase od 11:00 do 13:00.

Medzi vystavovateľmi nájdete všetky obľúbené automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku. Medzi vystavovateľmi nebude chýbať ani AUTO-IMPEX, ktorý prinesie vozidlá značiek Nissan a Fiat.

Elektrický Nissan ARIYA

Medzi vystavenými vozidlami nájdete Nissan ARIYA, elektrický crossover s atrkatívnym dizajnom a zaujímavými parametrami. Tento model je k dispozícii s dvoma veľkosťami akumulátora – 63 kWh a 87 kWh a výkonom 214, 238 alebo 301 koní. Zauujme aj informácia o WLTP dojazde, ktorá je v prípade modelu s väčším akumulátorom na úrovni až 525 kilometrov.

Nissan ARIYA
Nissan ARIYA | Zdroj: Nissan

Toto vozidlo sa dokáže nabíjať výkonom 130 kW. Palubná nabíjačka má v základe výkon 7,4 kW, no v rámci príplatkovej výbavy má záujemca možnosť zvoliť si výkon až 22 kW.

Nissan ARIYA
Nissan ARIYA | Zdroj: Nissan

Nissan ARIYA zvládne vďaka dvom motorom a pohonu všetkých štyroch kolies akýkoľvek terén s trakciou do každého počasia. Je stelesnením novej vízie značky, prináša nové inteligentné LED svetlomety a nová podlaha v interiéri umocňuje pocit priestrannosti.

Testovacie jazdy: X TRAIL e-POWER a Qashqai e-power

Okrem vystaveného vozidla bude mať Nissan počas všetkých troch dní Salónu Elektromobilov 2023 v Bratislave k dispozícii aj dve vozidlá na testovanie. Prvým z nich je hybridný Nissan X TRAIL e-POWER. Vozidlo je k dispozícii s pohonom dvoch, respektíve štyroch kolies. Spaľovací motor ponúka výkon 116 kW.

Nissan X TRAIL e-POWER
Nissan X TRAIL e-POWER | Zdroj: Nissan

Akumulátor vo vnútri má kapacitu 1,73 kWh a nie je nabíjtateľný zo zástrčky, nabíja sa prostredníctvom rekuperácie a vozidlu pomáha pri rozjazdoch. Výkon elektromotora je v závislosti od verzie buď 150 kW alebo 157 kW.

Keďže ide o rodinné vozidlo, nakonfigurovať si ho môžete vo verzii až so 7 sedačkami. Ponúka štedrý priestor vo vnútri a zaujme aj veľkým 12,3″ infotainmentom.

Zajazdiť si budete môcť aj na ďalšom hybridnom modeli Nissan Qashqai e-POWER. Toto vozidlo má spaľovací motor s výkonom 158 koní, ktorý je doplnený o elektromotor s výkonom 190 koní. Akumulátor má kapacitu 1,97 kWh a nabíja sa rekuperáciou.

Nissan Qashqai e-POWER
Nissan Qashqai e-POWER | Zdroj: Nissan

Nový Qashqai prináša inovatívny dizajn s moderným LED osvetlením a štýlovými 20″ diskami kolies. V priestrannom interiéri nájdete aj sedadlá z kože Nappa s masážnou funkciou.

Fiat 500e

Chýbať nebude ani dizajnový kompaktný elektromobil Fiat 500e. Ten sa vyrába s dvomi veľkosťami batérií – 42 kWh a 24 kWh. Výkonnejší variant ponúka elektromotor s výkonom 118 koní, 11 kW palubnú nabíjačku a 85 kW DC nabíjanie. Model s menšou batériou má výkon 95 koní a 50 kW DC nabíjanie. Výkon palubnej nabíjačky je rovnaký.

Fiat 500e test zse
FIat 500e | Zdroj: Radovan Hlôška

Fiat 500e bude na Salóne Elektromobilov v Bratislave k dispozícii hneď dvakrát. Ako vystavené vozidlo, no budete si na ňom môcť aj zajazdiť.

 

16. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+