MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2022, najväčšia výstava elektromobilov na Slovensku, má namierené do Trenčína. Už počas tohto víkendu 17. až 19. júna 2022 svoje brány otvorí v priestoroch nákupného strediska OC Laugaricio. 

Na účastníkov tu budú čakať desiatky najnovších plug-in hybridov a elektromobilov, prednášky, diskusie, súťaže a testovacie jazdy. Medzi vystavovateľmi sa nachádzajú najväčšie mená automobilového priemyslu, ktoré udávajú aktuálne trendy aj v dobách masívnej elektrifikácie. Návštevníci sa budú mať na čo tešiť. 

Na Salón Elektromobilov 2022 Trenčín má namierené aj francúzska značka DS, ktorá na slovenský trh vstúpila vo veľkom štýle s prémiovými vozidlami kategórie SUV. Po boku verzií so spaľovacími motormi sa prakticky okamžite blysli aj elektrifikované modely –  plug-in hybrid DS7 Crossback E-Tense a plnohodnotný elektromobil DS3 Crossback E-Tense. 

Dvojica DS7 Crossback E-Tense a DS3 Crossback E-Tense budú na Salóne Elektromobilov 2022 Trenčín k dispozícii v rámci testovacích jázd. Toto hviezdne duo účastníkom akcie naplno ukáže ako vyzerá elektrická jazda v podaní značky DS. 

Ako statická ukážka francúzskeho dizajnu a zmyslu pre detail bude v priestoroch obchodného centra OC Laugaricio vystavená dvojica DS4 Cross Rivoli a DS9 Rivoli+ E-TENSE. 

Plug-in hybridný model DS4 na Salóne Elektromobilov 2022

Ako jasná hviezda z portfólia značky DS sa na Salón Elektromobilov 2022 Trenčín objaví plug-in hybridná novinka DS4. Vystavená bude ako vo vnútorných, tak aj vo vonkajších priestoroch, pretože si to jednoducho zaslúži.

Model DS 4 má pozoruhodné rozmery – vozidlo je široké 1,83 m, má veľké kolesá s priemerom 720 mm, pritom má kompaktnú dĺžku 4,40 m a výšku iba 1,47 m. Celok, ktorý stojí na platforme EMP2,  pôsobí moderne, impozantne a jedinečne. 

Nová platforma vznikla tak, aby dosiahla požadované proporcie a zároveň aj čo najlepšiu aerodynamiku. Do segmentu prináša úplne nový pomer medzi karosériou a veľkosťou kolies a svet prémiových vozidiel obohacuje o siluetu, ktorá je atletická, no zároveň aj efektívna.

Základnou črtou modelu DS 4 je elegancia. Tá sa stáva dominantným faktorom vďaka vzhľadu so špeciálnymi nárazníkmi, jemným dotykom chrómu a streche v kontrastnej čiernej, ktorá dodáva impozantný, atletický postoj.

DS4 Foto L_Nivalle

Pohodlne a bezpečne

Interiér vozidla DS 4 je digitálny, ladný a ergonomický, každý prvok je do neho intuitívne integrovaný z hľadiska funkcie aj štýlu. V interiéry sa využívajú materiály ako koža, jaseňové drevo či kovaný karbón, s precíznosťou detailov a ručným spracovaním. Pocit nadštandardného komfortu prinášajú početné inovácie, ktorých cieľom je vytvoriť na palube vozidla DS 4 dokonalý pokoj.

Najvyššou prioritou pre konektivitu bolo, aby vodič nemusel spustiť zrak z cesty, čo má nespochybniteľný prínos k bezpečnosti. DS EXTENDED HEAD-UP DISPLAY, pokrokový vizuálny zážitok, je prvý krok k rozšírenej realite. Vďaka tejto novej očarujúcej technológii sa všetky podstatné informácie premietajú priamo na vozovku.

S pomocou optickej ilúzie to vyzerá tak, že údaje sa zobrazujú štyri metre pred čelné sklo a sledujú pohľad vodiča na ploche s uhlopriečkou až 21 palcov, čo je v tomto segmente úplná novinka. Na vozovku sa tak premietajú dôležité informácie ako rýchlosť, funkčnosť asistenčných systémov, navigácia, výstražné oznamy či prehrávané skladby, prípadne aj informácie o prichádzajúcich hovoroch. Vodičovi pri manévroch pomáha aj systém Vision 360° so štyrmi kamerami, z ktorých dve sú vo vonkajších zrkadlách.

Novinka DS 4, stojí na novej vývojovej verzii platformy EMP2, ktorá používa 70 % nových alebo špeciálnych dielcov. Od svojho uvedenia na trh ponúka plug-in hybridnú technológiu s výkonom 165 kW/ 225 k a dojazdom viac ako 50 kilometrov s nulovými emisiami v kombinovanom cykle WLTP.

Preplňovaný štvorvalcový motor s výkonom 132 kW (180 k) dopĺňa elektromotor s výkonom 81 kW (110 k) spojený s automatickou osemstupňovou prevodovkou EAT8. Všetko napája výkonnejšia batéria s novými kompaktnejšími článkami s väčšou kapacitou 12,4 kWh umiestnená za deformovateľným priečnym nosníkom. Krútiaci moment 360 Nm udeľuje vozidlu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy a 1 000 m s pevným štartom prejde za 27,3 sekundy.

Značka DS Automobiles, ktorá je dvojnásobným šampiónom majstrovstiev sveta Formula E v rokoch 2019 a 2020 (štyri tituly, medzi jazdcami aj konštruktérmi)a so svojich skúseností čerpá aj pri výrobe sériových elektromobilov radu E-TENSE. V roku 2024 rozšíri ponuku modelového radu DS 4 aj plne elektrická verzia, ktorá príde aj s úplne novými technológiami pohonu a batérií.

DS4 Foto L_Nivalle

Autonómna jazda druhej úrovne či nočné videnie

Tak ako v modeloch DS 3 CROSSBACK, DS 7 CROSSBACK a DS 9, aj tento kúsok ponúkne úroveň 2 čiastočne automatizovanej jazdy. Ide o najvyššiu úroveň, ktorá je momentálne bežne dostupná a povolená na verejných komunikáciách. Jej najvýraznejšia inovácia v modeli DS 4 spočíva v systéme DS DRIVE ASSIST 2.0.

 V praxi to znamená, že vozidlo sa vie pohybovať presne v konkrétnom jazdnom pruhu podľa výberu vodiča. Systém dopĺňajú nové funkcie ako čiastočne automatizované predbiehanie, úprava rýchlosti vozidla podľa aktuálnej trasy a predvídavé upravovanie rýchlosti na základe blížiacich sa dopravných značiek.

 V modeli DS 4 prispeli k zlepšeniu ovládania tri nové prvky: poloautomatické predbiehanie, úprava rýchlosti pred zákrutami a upravenie rýchlosti podľa dopravných značiek. Vo volante sa nachádza dotykový snímač, ktorý neustále sleduje či má vodič ruky na volante a kontroluje vozidlo. Nové Radarové rohy sprístupňujú funkcie ako diaľková kontrola mŕtveho uhla (s dosahom 75 m) a snímanie dopravy za vozidlom, čo predíde kolíziám s vozidlami v mŕtvom uhle.

DS 4 ponúka aj jedinečný asistenčný systém vo svojom segmente – DS NIGHT VISION, ktorý garantuje vodičovi optimálnu viditeľnosť v noci, aby mal lepší prehľad o situácii na ceste a prípadnom nebezpečenstve. Infračervená kamera umiestnená v maske chladiča zaznamenáva chodcov a zvieratá na ceste až do vzdialenosti 200 m. Vodič vidí vozovku na digitálnom združenom prístroji, kde sa mu zobrazia nebezpečné predmety označené žltou farbou. Podľa závažnosti situácie sa farba zmení na červenú a sprevádza ju aj zvukový signál. Vďaka takémuto upozorneniu môže vodič lepšie reagovať na vzniknutú situáciu na ceste.

DS4 Foto L_Nivalle
14. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+