MojElektromobil

Elektromobil – každý menej alebo viac zainteresovaný človek má už pod týmto pojmom istú predstavu. Rimac Concept One však túto predstavu nekompromisne trhá na franforce a necháva voľne poletovať.

Chorvátsko, krajina plná turistov, jachtingu a plagátov Winnetoua. Zároveň rodisko Mate Rimaca, obyvateľa Zagrebu, ktorý v roku 2009 po založení garážovej firmy Rimac Automobili začal zhmotňovať svoj sen – elektrické superauto. Mnohé z dnešných elektrických systémov ešte v tých rokoch neboli dostupné, preto z tejto dieľne postupne vzišlo až 24 technologických inovácií v rámci elektromobility, ktoré si v Rimac Automobili navrhli vlastne sami. Po niekoľkoročnom vývoji a uvedení niekoľkých prototypov prišla v roku 2016 na Frankfurt Motor Show na svetlo sveta finálna verzia – Rimac Concept One.

Čísla sú jednoduché a zároveň mrazivé – 1224 konských síl, krútiaci moment 1600 Nm, zrýchlenie z nuly na sto za 2,5 sekundy a maximálna rýchlosť 355 km/h.

Náš tip
Hviezda Top Gearu desivo havarovala na miliónovom elektromobile s výkonom 1 224 koní
Rimac Concept One
Rimac Concept One

Rimac Concept One tvorí svoju vlastnú kategóriu

Tento elektrický koncept disponuje až štyrmi elektomotormi, z ktorých každý jeden pripadá na jedno koleso. Neznamená to však, že každé koleso si automaticky žije svojim životom, ale v prípade potreby žiť môže. Elektromotory sú kontrolované systémom “All Wheel Torque Vectoring”, ktorý 100 krát za sekundu kontroluje a zabezpečuje dokonalú harmóniu medzi každým z nich a zároveň poskytuje jedinečné jazdné vlastnosti. Všetky štyri elektromotory majú vlastnú prevodovku. Predné jednostupňovú a zadné dokonca dvojstupňovú, čo je naozaj unikátne. Celá táto jedinečná technológia umožňuje preniesť a využiť až 90 percent výkonu od prvého momentu z rýchlosti 0 km/h. Aj preto si Rimac podá na večeru aj Bugatti Veyron.

Elektromotory sú napájané 90kWh batériou z technológiou Lithium Nickel Manganese Cobalt Oxide (LiNiMnCoO2 – s týmto by mal asi problém aj víťaz súťaže “Mladý chemik”). Ponúkajú výkon až 1 MW (megawat) počas akcelerácie a absorbujú pri rekuperácií až 400kW, v rámci brzdenia. Dojazd Rimac Concept One na jedno nabitie sa pohybuje do 350 km.

Celá karoséria je vytvorená z uhlíkových vlákien a aerodynamika je prispôsobená tak, aby ladne vytvárala čo najmenší odpor vzduchu. Pri brzdení tejto nadpozemskej strely oceníte 390 mm karbónovo-keramické brzdy. Všetky kožené časti interiéru sa vyrábajú na mieru a takmer všetky interiérové prvky sú vyrábané ručne. Cena konceptu sa pohybuje okolo 1 000 000 dolárov.

Mimochodom, práve tento koncept sa podarilo totálne zničiť jednému z protagonistov The Grand Tour (pred tým Top Gear), Richardovi Hammondovi. Sme samozrejme radi, že vyviazol bez ujmy, aj keď to isté nemožno povedať o aute. Každopádne táto havária vypovedá o vysokej miere bezpečnosti, ale zároveň aj o nespútanej sile tohoto konceptu.

Zdroj: rimac-automobili.com, wikipedia

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

7. júla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+