MojElektromobil

Francúzska automobilka Renault má určite veľký dôvod na radosť. V ponuke síce nemajú veľa elektromobilov a už nejaký čas sa uskromnili najmä s modelom Renault ZOE, aj napriek tomu sa im v predaji darí. Očakávania prekonávajú najmä v Európe.

Von sa dostali čísla predajov za apríl a aj prvé štyri mesiace v roku 2021. Renault dokázal medziročne zvýšiť predaje v apríli o 183 percent, čo je určite významné číslo. V konkrétnych číslach predali v apríli presne 7118 elektromobilov. Čísla za minulý rok boli určite ovplyvnené aj začínajúcou pandémiou Covid-19, no je otázne, do akej miery. Samozrejme Renualt ZOE nie je jediný elektromobil automobilky, no je najviac vidieť a ponúka ho už dlhodobo s niekoľkými vylepšeniami.

Významný podiel

Podľa očakávaní má na predajoch najväčší podiel, no netreba zabudnúť aj na komerčné dodávky a ďalšie modely. My sme si aktuálnu verziu ZOE mohli vyskúšať len nedávno bez DC nabíjania, no aj napriek tomu išlo o veľmi solídny a efektívny elektromobil. Dokáže pokryť viac ako 90 percent bežných jázd bez obmedzení. Ak sa teda opäť pozrieme na celosvetové predaje, tentokrát za prvé štyri mesiace, dostaneme číslo 28 690. Elektromobily majú podiel v celosvetových predajoch 5,3 percenta. Keď sa ale obmedzíme iba na predaje v Európe, tak tu je podiel až 10,7 percenta. Inými slovami, každý desiaty predaný Renault bol elektromobil.

V apríli 1Q 2021
Renault ZOE 4437 (nárast o 108 percent) 18010 (pokles o 23 percent)
Renault Kangoo Z.E. 797 (nárast o 121 percent) 3980 (nárast o 68 percent)
Renault Master Z.E. 41 (nárast o 128 percent) 120 (nárast o 122 percent)
Renault Twingo Z.E. 1841 6575

Pri komerčných vozidlách sú čísla samozrejme o niečo nižšie. Celosvetovo je ich podiel 3,7 percenta a v Európe 4,5 percenta. V štatistikách sú zahrnuté iba elektromobily, teda nie plug-in hybridy. Pomerne zaujímavé je medziročné porovnanie predajov Renault ZOE. Za prvý kvartál 2021 sa ich predalo menej ako v prvom kvartáli 2020, a to o 23 percent. Renault Twingo Z.E. je v ponuke nové a takéto porovnanie zatiaľ nie je možné spraviť.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

3. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+