MojElektromobil

Renault oficiálne potvrdil, že v najbližších rokoch plánuje na európsky trh uviesť nové cenovo dostupné elektrické auto pod značkou Dacia.

Informácie pochádzajú z prezentácie dosiahnutých finančných výsledkov za rok 2019. Tam v sekcii o budúcich projektoch svieti elektromobil Twingo Z.E. a chystaná novinka “Dacia Urban City”. Čisto elektrické auto Twingo Z.E. sa do obehu dostane ešte tento rok, pre pripravovanú Daciu je vytýčený termín 2021, prípadne 2022.

Podrobností zatiaľ nie je veľa, no ako uvádza portál InsideEVs, nepôjde o elektrifikovanú verziu modelu Duster. Namiesto toho sa vraj dočkáme niečoho úplne iného, pričom kódové označenie poukazuje na skutočnosť, že pôjde o menšie mestské autíčko.

Momentálne sa špekuluje, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o upravený čínsky model Renault City K-ZE. Všetko sú to zatiaľ síce len náznaky, no tie sa javia byť pomerne solídne podložené.

Zástupca francúzskej automobilky, Olivier Murguet, totiž minulý rok uviedol, že uvedenie modelu Renault City K-ZE na európsky trh je v hre. Zároveň prezradil, že to vyžaduje dodatočné úpravy najmä v oblasti bezpečnosti a samozrejme používaného typu nabíjacieho konektora. Dodal vtedy, že automobilka by celkom prirodzene siahla po inom názve.

Vzhľadom na doterajšiu cenovú politiku značky Dacia sa očakáva, že nové čisto elektrické auto na trh ostro zaútočí a citeľne podlezie ceny svojej konkurencie, akou má byť napríklad Volkswagen e-Up!. O chystanej novinke sa už teraz hovorí ako o najlacnejšom elektrickom aute. Cena vraj nepresiahne 15 000 €.

K-ZE, z ktorého má vychádzať, je kompaktný crossover s dĺžkou 3,74 m, šírkou 1,58 m a výškou 1,48 m. Jeho rázvor má 2,42 m a batériový modul s kapacitou 26,8 kWh je schopný poskytnúť dojazd 271 km podľa starého cyklu NEDC. V Číne sa predáva za ceny od 8000 do 9200 €.

17. februára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+