MojElektromobil

Nemecký inštitút Center of Automotive Management (CAM) opäť zostavil zaujímavý rebríček výrobcov, ktorí prinášajú dôležité inovácie do automobilového priemyslu.

Hoci na najvyšších stupienkoch skončili opäť traja etablovaní výrobcovia, zjavný je vyšší tlak konkurencie. Na prvom mieste sa znova, ako rok predtým, umiestnil Volkswagen. Výrazný je však nástup čínskych značiek, v roku 2021 sú medzi desiatimi najlepšie hodnotenými až tri. Experti na autá analyzovali technologické inovácie 30 svetových výrobcov automobilov s celkovým počtom približne 80 automobilových značiek. Jednotlivo bolo zaznamenaných a hodnotených 654 technologických inovácií. Skúmala sa ich originalita a prínos pre zákazníkov.

Výrazný nástup zaznamenali čínske značky, v roku 2021 sú medzi desiatimi najlepšie hodnotenými až tri.

Spoločnosť Volkswagen uviedla celkovo 67 inovácií, medzi nimi 24 svetových noviniek, za čo získala hodnotu indexu 149. Druhý v poradí, Daimler (Mercedes/Smart), získal hodnotu indexu  133. Tretie miesto obsadila Tesla s hodnotou indexu 93. Volkswagen zabodoval najmä v inováciách v oblasti elektromobility a hodnotení používateľských rozhraní, Daimler zas presvedčil v rámci inovácií v autonómnej jazde. V porovnaní s predchádzajúcim rokom si polepšila Tesla – posunula sa o tri miesta nahor. Medzi iným aj vďaka vysokému nabíjaciemu výkonu a dojazdu svojich modelov. Dobre dopadlo aj BMW s hodnotou indexu 88, za ním získal piate miesto čínsky výrobca SAIC.

Japonské a francúzske korporácie sa naopak umiestnili na konci rebríčka inovácií. Najväčší svetový výrobca automobilov, Toyota, skončil na 13. mieste, Honda obsadila 18. priečku. Renault a PSA (ktorý sa teraz spojil s FCA a vytvoril Stellantis) si medziročne pohoršili a boli na 14. a 17. mieste.

Stefan Bratzel, manažér v CAM, to vidí tak, že nemecké automobilky si zatiaľ v oblasti inovácií počínali dobre. V budúcnosti však dostanú nových, inovatívnych konkurentov z Číny, ktorí majú dobrú pozíciu v kľúčových oblastiach elektromobility, sietí a autonómneho riadenia.

Zdroj: CAM

26. augusta 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+