MojElektromobil

Blade Air Mobility a BETA Technologies v utorok oznámili, že úspešne otestovali vertikálny vzlet a pristátie prvého elektrického aerotaxi. Ako uvádza portál electrek, historický testovací let sa uskutočnil na letisku v okrese Westchester, ktoré sa nachádza v širšom okolí New Yorku.

ALIA-250 EVA aerotaxi
Kokpit | Zdroj: electrek.co

Spoločnosť BETA Technologies so sídlom vo Vermonte je zameraná elektrické letectvo a kozmonautiku. Výrobca sa spojil so spoločnosťou Blade Air Mobility, ktorá poskytuje nákladovo efektívne alternatívy leteckej dopravy v niektorých najviac vyťažených oblastiach po celom svete.

ALIA-250 EVA – lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím

Na elektrickom lietadle BETA, ALIA-250 EVA, sa pracovalo tri roky a vďaka vertikálnemu vzletu a pristátiu sa radí medzi letecké stroje eVTOL (electric Vertical TakeOff and Landing). Jeho vzhľad pripomína rybára dlhochvostého, ktorý pri migrácií okolo Zeme prekonáva väčšie vzdialenosti ako ktorékoľvek iné vtáky.

Verzia pre cestujúcich je vhodná ako aerotaxi

ALIA-250 EVA má dve verzie. Jedna je optimalizovaná pre cestujúcich a využitie si nájde ako aerotaxi. Tá druhá bude určená pre transport nákladu. Elektrické lietadlo je poháňané distribuovaným elektrickým pohonom so silou 250 Nm a doba nabíjania sa odhaduje na približne 50 minút. Nákladná verzia má rovnaké špecifikácie, ale miesto pre cestujúcich nahrádza nákladný priestor s veľkosťou  približne 5,66 kubických metrov.

Blade Air Mobility zabezpečí potrebnú infraštruktúru

Spoločnosť Blade v apríli 2021 zakúpila až 20 prvých osobných eVTOL ALIA-250 od BETA. Tie mali byť súčasťou plánu a spoločnosť by ich rada využívala na rôznych trasách v USA. Okrem toho spoločnosť zabezpečí v leteckej doprave potrebnú nabíjaciu infraštruktúru na podporu a zjednodušenie samotného prechodu zo spaľovacích motorov na elektrické.

nabíjacia stanica pre lietadla
Nabíjacia stanica | Zdroj: electrek.co

Podľa vyjadrení výkonného riaditeľa spoločnosti Blade, je táto udalosť veľkým míľnikom pri prechode z vrtuľníkov na elektrické vertikálne lietadlá. Hlavne keď ich partnerská spoločnosť Beta navrhla správne lietadlo. To spĺňa požadovaný dolet, disponuje dostatočnou kapacitou vnútorného priestoru a je možné ho použiť na kľúčových trhoch vrátane domovskej základe v New Yorku.

Ako uvádzajú dostupné informácie, spoločnosť BETA by mala pre testovacie lety využívať pilotov z amerického letectva a tiež armády, ktorí už využívajú a testujú stroj ALIA-250 v plnej jeho prevádzke. Okrem toho je každé elektrické lietadlo vrátane aerotaxi ukážkou, že v budúcnosti bude aj letecká preprava trvalo udržateľná.

Náš tip
DPD plánuje na Slovensku flotilu 300 elektrických vozidiel

15. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+