MojElektromobil

O autonómnych automobiloch sa začalo viac rozprávať až v posledných rokoch. Veľký rozruch urobila najmä Tesla, ktorá predstavila Tesla Model S s autopilotom, a ktorá je v tejto oblasti jedným z najväčších inovárotorov. Aj aj keď sa zdá, že technológia samojazdiacich automobilov sú výdobytkom technologického pokroku posledných rokov, tak to nie je celkom pravda.  Prvé autonómne auto totižto vyrobili už v roku 1986. Bez zásahu vodiča sa premávalo po areáli Carnegie Mellon univerzity v Pensylvánii.

Automobil niesol názov ALVINN, alebo tiež Autonomous Land Vehicle In a Neural Network, pričom pozostával v tej dobe z výkonného počítača, ktorého výpočtový výkon sa rátal na 100 MFLOPS, čo je asi desatina toho, čo ponúkajú dnešné hodinky Apple Watch. Procesor mal v tej dobe veľkosť chladničky a napájal ho generátor s výkonom 5000W. Zaujímavosťou bolo, že už vtedy sa ALVINN spoliehal na neurónové siete, ktoré v tej dobe boli doslova ešte len v plienkach a ich použitie v automobilovom priemysle takmer nemysliteľné (dnes sa mimochodom používajú k najrôznejším úkonom a dokonca tvoria aj základný prvok hlasového asistenta spoločnosti Google). Výhodou neurónových sietí je, že na rozdiel od orientovania sa pomocou 3D máp, sa vedia automaticky prispôsobiť aj neznámemu prostrediu. V skratke to znamená len toľko, že ak automobil založený na neurónových sietiach, vysadíte v nezmapovanom území, tak si na základe predošle naučených skúseností dokáže v ňom orientovať, resp. jazdiť.  Mimochodom, ALVINN zvládol jazdiť rýchlosťou až 112 km/h. Pri pomalších rýchlostiach dokázal dokonca pomocou laserov detegovať prekážky na cestách a vyhýbať sa im.

Projekt autonómneho riadenia, ktorý bol založený už v roku 1984 a skončil o niekoľko rokov neskôr, bol krásnou ukážkou toho, čo dokázali neurónové siete a technika už pred niekoľkými desaťročiami. Predstavte, si aké možnosti využitia majú dnes, keď je k dispozícii oveľa výkonnejší hardvér, lepšie softvérové implementácie a inteligentné zariadenia sú už v každej domácnosti. To, ako vyzerá autonómne riadenie dnes sme už mali možnosť vidieť, teraz si však pozrite, aké to bolo pred tridsiatimi rokmi.

Nižšie pridávame ešte reportáž o aute ALVINN z roku 1997:

19. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+