MojElektromobil

Porsche Taycan určite patrí medzi technologicky najvyspelejšie elektrické autá na trhu. Medzi celou ponukou elektromobilov síce až tak nevyniká z pohľadu dojazdu, v oblasti nabíjania je na špici. Porsche teraz predstavilo vylepšený model pre budúci rok, ktorý nabíjanie ešte vylepší, a to najmä z ohľadu používateľského komfortu.

Lepšie zrýchlenie a jednoduché nabíjanie

Rok 2021 tak prinesie nové Porsche Taycan, a to s viacerými čiastkovými vylepšeniami. Pre tých, ktorým ide o rýchlosť, je určite dobrou správou ďalšie vylepšenie zrýchlenia. Nová verzia Taycan Turbo S dokáže rýchliť z 0 na 200 km/h už za 9,6 sekundy, čo je o 0,2 sekundy menej ako v prípade aktuálnej verzie. Rovnako tak sa zlepšil čas zrýchlenia na štvrť míle, a to z 10,8 na 10,7 sekundy. Pri pohľade na dojazd vie konkurencia ponúknuť aj lepšie hodnoty, no 270 kW výkon pri nabíjaní je zatiaľ aktuálny strop.

Za 20 minút sa dokáže nabiť z 0 na 80 % za približne dvadsať minút, čo stačí na dojazd asi 300 kilometrov. Tieto údaje pochopiteľne platia pre model s väčšou batériou. Aj tu však príde k zlepšeniu, ale nielen z pohľadu výkonu. Zmena v rýchlosti nabíjania nastane len pri pomalších AC stojanoch, nakoľko si bude možné dokúpiť rýchlejšiu 22 kW palubnú nabíjačku. Porsche v rámci nabíjania aplikuje jednoduchý systém Plug & Charge, ktorý funguje podľa štandardu ISO 15118. Ten v praxi zabezpečí, že majiteľ auta iba príde k podporovanej nabíjačke, zapojí kábel do auta a o nič iné sa nestará.

Vyskúšali sme Porsche Taycan 4S: Takto má vyzerať športový elektromobil | TEST

Auto samé overí nabíjanie pri komunikácií s nabíjačkou a spáruje ho s konkrétnym používateľom. Vďaka tomu uskutoční aj následnú platbu. Všetko má prebiehať veľmi jednoducho a s maximálnym zabezpečením. Je však potrebné myslieť na to, že takúto komunikáciu musí podporovať aj nabíjacia stanica. Ide však o veľmi rozumný systém, ktorý by do budúcnosti mohol používateľov elektromobilov odľahčiť od nosenia rôznych čipových kariet viacerých poskytovateľov.

Head-up displej či funkcie na požiadanie

Funkcia, ktorá je v mnohých autách už takmer štandardom sa dostane aj do Taycanu. Zobrazenie cez head-up displej bude rozdelené do viacerých sekcií, a to na hlavný displej, informácie o stave a dočasné informácie. Nimi sú myslené napríklad prichádzajúce hovory či hlasové ovládanie. Vodič si ale bude môcť vybrať z rôznych presetov, ktoré zobrazujú aj informácie z navigácie, výkone a ďalšie jazdné detaily.

Porsche sa s novým Taycanom rozhodlo venovať aj funkciám na požiadanie. Ako už je z názvu jasné, vďaka „Function on Demand“ si bude možné rozširovať funkcie vozidla pár kliknutiami. Cez infotainment si používateľ vyberie a zakúpi konkrétnu funkciu, napríklad Porsche Intelligent Range Manager alebo Active Lane Keep Assist, ktorý sa do systému následne stiahne formou aktualizácie. Návšteva servisu v tomto prípade úplne odpadá.

Zaujímavé je, že každú z funkcií si nebudete musieť zakúpiť za plnú sumu. Samozrejme, ak tak urobíte, zostane vám počas celej životnosti vozidla, no vybrať si môžete aj formu mesačného predplatného.

20. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+