MojElektromobil

Parížsky dopravný podnik oznámil objednávku až 800 nových elektrických autobusov pre francúzske hlavné mesto, ktoré nahradia staršie dieselové autobusy.

Elektrické autobusy budú použité na boj proti smogu pred letnými olympijskými hrami v roku 2024 podľa agentúry AFP. Paríž bude hostiť olympijské hry v júli až auguste 2024.

Tri samostatné firmy vyhrali výberové konanie na dodávku autobusov – Heuliez Bus, Bollore a Alstom. Kontrakt má hodnotu až 400 miliónov eur. Je to najväčší nákup v autobusovej doprave svojho druhu v Európe. RATP nakúpi rovnaký počet autobusov od každého dodávateľa. Dopravca najprv nakúpi 150 autobusov s dodaním „od konca roka 2020 do roku 2022“.

Už iba elektrické vozidlá

Paríž sa zaviazal, že od roku 2025 bude nakupovať iba elektrobusy. Predstavitelia podniku uviedli, že v tom istom roku plánujú prevádzkovať 100% „čistých autobusov“, aj keď na dosiahnutie tohto cieľa zrejme použijú aj autobusy na biopalivá.

Len jedna autobusová linka v Paríži v súčasnosti využíva elektrobusy. Ale aj s touto objednávkou bude transformovať celú flotilu mesta (4 700 autobusov) mimoriadne ťažkou úlohou – RATP má v súčasnosti „približne 950 autobusov s hybridným pohonom, 140 autobusov na biopalivá a 83 elektrických autobusov.“

Generálna riaditeľka RATP Catherine Guillouardová povedala, že objednávka je dôležitým krokom, ale uznala, že „aby podnik uviedol všetky tieto e-busy do prevádzky, musí zmobilizovať všetky sily vo veľmi krátkom čase“.

AFP poznamenáva, že primátor Paríža Anne Hidalgo urobil z boja proti smogu prioritu. Paríž chce do roku 2024 postupne zakázať motorové vozidlá s dieselovým motorom.

13. apríla 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+