MojElektromobil

Firma Panasonic nečakane predala svoj podiel v automobilke Tesla. Dlhoročný partner sa zbavil podielu, ktorý im zarobil obrovskú sumu peňazí. Ide pritom o hlavného distribútora batérií pre elektromobily Tesla a jedného z prvých, ktorí automobilke začal batérie dodávať.

Nie je to tak dávno, čo sa automobilka Tesla zaraďovala medzi malé a neznáme firmy. Postupne sa dokázala vypracovať na vyššie pozície až do tej súčasnej, kedy ju vidíme na vrcholných priečkach v rebríčkoch najhodnotnejších spoločností na svete. Ich cesta nebola jednoduchá a dokonca mali problémy v tak základnej veci ako je dodávka batérií. Ono to v súčasnosti nie je ani tak neočakávaný problém, nakoľko dopyt po batériách je obrovský. Avšak v čase, kedy Tesla začínala, sa batérie nevyužívali v takých objemoch a formách, aké požadovala práve Tesla.

Masívne zhodnotenie

Montovať cylindrické batérie do áut sa zdalo ako neštandardné rozhodnutie, no Tesla stavila práve na tento spôsob, ktorý využíva dodnes. Panasonic sa stal hlavným dodávateľov a dodnes ním aj je. Po podpísaní dohody s Teslou sa Panasonic rozhodol otvoriť peňaženku a do nového výrobcu elektromobilov investoval 30 miliónov dolárov. Spoločne tak rástli, pričom kľúčovým bodom celej spolupráce sa stala továreň Gigafactory Nevada, ktorá je v súčasnosti najväčší výrobca batérií na svete.

Investícia zo strany Panasonicu bola určite otázna a čiastočne riskantná. Americký výrobca sa za posledných 11 rokov výrazným spôsobom posunul vpred a v celkovej hodnote prekonal najväčšie automobilky na svete. Prirodzene teda dokázal prerásť aj Panasonic. Ich pôvodná investícia v objeme 30 miliónov dolárov sa za tieto roky neuveriteľným spôsobom zhodnotila. Možno aj z tohto dôvodu sa rozhodli svoj podiel v Tesle predať a podarilo sa im to za obrovskú sumu peňazí. Firma Panasonic svoju časť posunula za masívnu sumu 3,6 miliardy amerických dolárov.

Ich investícia sa tak zhodnotila 120-násobne. Panasonic spravil tento obchod ešte v marci a automobilku o tomto kroku informoval. Hovorca Panasonic ubezpečil, že odpredanie podielu nebude mať vplyv na ich vzťah: „Naše vzťahy s Teslou, ako obchodným partnerom, sa nezmenia a budú pokračovať aj naďalej.

28. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+