MojElektromobil

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) zverejnil novú kalkulačku, vďaka ktorej si môžete vypočítať vašu ročnú uhlíkovú stopu. CO2 kalkulačka je veľmi jednoduchý nástroj, ktorý na základe vášho životného štýlu a návykov dokáže vypočítať, koľko ton emisií CO2 spadá na vašu hlavu.

Osobná CO2 kalkulačka

Nový nástroj IEP dokáže odhadnúť vašu ročnú produkciu emisií CO2 na základe viacerých vstupných údajov. Tie môžu byť pomerne všeobecné, no ak máte dostatok času a aj potrebné informácie, môžete si výpočet výraznejším spôsobom spresniť. Na úvod si zvolíte mesto, v ktorom bývate či počet členov vo vašej domácnosti. Následne je potrebné vyplniť dôležité údaje o bývaní, doprave, strave, vašej spotrebe či životnom štýle.

Pri bývaní je dôležitý spôsob vykurovania, kde môžete uviesť aj vašu konkrétnu ročnú spotrebu spotrebu elektrickej energie, plynu či iných zdrojov energie. Kalkulačka počíta aj s možnosťou, že si elektrickú energiu viete vyrábať aj sami. Pri doprave je dôležitý spôsob, teda či jazdíte hromadnou dopravou alebo na vlastnom aute. Tu je taktiež dôležité uviesť, koľko osôb sa spolu s vami vezie v aute. Ak máte elektromobil, dá sa zvoliť aj táto možnosť.

Pri strave je samozrejme dôležité, ako veľmi do svojho jedálnička zaraďujete mäso či mliečne výrobky. Z pohľadu spotreby je dôležité, koľko spotrebičov a elektroniky máte v domácnosti a koľko z tohto objemu pochádza z druhej ruky. V rámci životného štýlu je potrebné uviesť napríklad to, či recyklujete a ako často nakupujete nové oblečenie.

Jeden z viacerých nástrojov

IEP má v obľube zverejňovať rôzne nástroje, s ktorými si viete vypočítať a porovnať možnú produkciu CO2. Ešte v roku 2019 zverejnili zaujímavý nástroj pre počítanie uhlíkovej stopy elektromobilov a zároveň tieto dáta porovnáva s klasickými autami na konvenčný pohon. Okrem záťaže na životnej prostredie sa tu počíta aj záťaž na vašu peňaženku.

Na základe ceny a ročného nájazdu vie webová aplikácia odhadnúť, kedy sa vám začne vracať vyššia investícia do elektrického auta. Cena elektromobilu či plug-in hybridu je ale počítaná aj s dotáciou, ktorá bola vyhlásená ešte minulý rok. Ani zďaleka ale nie sú všetky dotácie vyplatené, a tak ak ešte sa len chystáte k nákupu elektromobilu alebo plug-in hybridu s dotáciou, môže byť pre vás stále aktuálna.

Inštitút environmentálnej politiky priniesol nástroj určený aj pre obce, ktorý ukazuje výhody triedeného zberu.

18. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+