MojElektromobil

Na trh prichádza ďalší plug-in hybrid, tentokrát z dielne značky Opel. Výkonné SUV Opel Grandland GSe nasleduje v stopách modelov Astra GSe a Astra Sports Tourer GSe a pýši sa dynamikou, štýlovosťou a zdatnosťou. Kategória SUV sa teší veľkej popularite, no aktuálne obsadzuje hlavne pozície prémiových vozidiel, čo chce Opel aspoň čiastočne zmeniť modelu Opel Grandland GSe do nižšej strednej triedy (Segment C).

Nový Grandland GSe využíva kombináciu preplňovaného 1,6-litrového zážihového motora a dvoch elektromotorov (po jednom na každej náprave), ktoré spoločne dosahujú mohutný systémový výkon až 221 kW/300 k.

Grandland GSe sa vďaka svojmu plug-in hybridnému pohonu môže pochváliť stálym elektrickým pohonom všetkých kolies, dobrou trakciou a výborným rozjazdom z miesta. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne za 6,1 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 235 km/h. Pri čisto elektrickej jazde sa ručička tachometra zastaví na hodnote 135 km/h.

Napriek tomu, že ide o plug-in hybrid, Opel elektrickú časť prakticky opomína. Neuvádza elektrický dojazd, kapacitu batérie ani žiadne informácie o možnostiach nabíjania. Rovnako tak neposkytuje žiadne informácie o cene a dostupnosti čerstvo predstaveného modelu.

Opel ale spomína unikátnu kalibráciu zavesenia kolies a riadenia, čo sa má prejaviť na dynamickom a zábavnom charaktere jazdy. SUV so vzperami McPherson vpredu a viacprvkovou zadnou nápravou, používa tuhšie pružiny a tlmiče s technológiou frekvenčne selektívneho tlmenia KONI FSD, ktorá umožňuje nastaviť rôzne charakteristiky tlmenia z hľadiska ovládateľnosti a komfortu. V praxi to má znamenať, že na vstupy vodiča reaguje okamžitým a predvídateľným spôsobom pri zachovaní stability.

Vonkajší dizajn modelu Grandland s maskou Opel Vizor dopĺňajú štýlové motívy charakteristické pre rad GSe: 19-palcové disky z ľahkej zliatiny inšpirované oceneným konceptom Manta GSe, unikátny zadný difúzor a znak GSe na dverách batožinového priestoru. Ďalší prvok, ktorým sa Grandland GSe odlišuje, predstavuje kapota čiernej farby, dostupná za príplatok.

Opel Grandland GSe | Foto: Opel
26. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+