MojElektromobil

Počas hlavnej prednášky na IAA Mobility, generálny riaditeľ spoločnosti Intel, Pat Gelsinger a generálny riaditeľ SIXT SE, Alexander Sixt, oznámili vzájomnú spoluprácu. Ich cieľom je začať ponúkať služby autonómneho riadenia a následné vytvorenie taxíkov bez vodiča. Informáciu na internet zverejnila spomínaná spoločnosť SIXT.

Nemecko prijalo nový zákon, povoľujúci automobily bez vodičov na cestách

SIXT je popredným medzinárodným poskytovateľom mobilných služieb so sídlom v Nemecku. Spolu s Intel Mobileye sa taktiež usilujú o rozšírenie autonómneho riadenia vozidiel. S rozvojom chcú začať nielen v Nemecku, ale aj v ďalších európskych krajinách ešte v priebehu tohto desaťročia. Vodiči budú mať k službe prístup prostredníctvom aplikácie Moovit a tiež vďaka aplikácii SIXT.

SIXT bude v budúcnosti ponúkať autonómny taxík, no v portfóliu má aj požičovňu áut či carsharingové služby. Vďaka spolupráci s partnermi, ako je Mobileye, mobilná platforma ONE poskytuje zákazníkom SIXT na celom svete prístup k viac ako 200 000 vozidlám, 1 500 spolupracujúcim partnerom a má približne 1,5 miliónov vodičov. Spoločnosť Mobileye predstavila aj vozidlá, označené značkami MoovitAV a SIXT. Tie sa budú vo veľkom vyrábať a následne využívať ako “robotaxi” v Nemecku.

V tejto krajine bol navyše nedávno prijatý zákon, umožňujúci pohyb vozidiel bez vodičov po nemeckých cestách. Spoločnosť Mobileye tak plánuje testovať taxíky s autonómnym riadením na mníchovských uliciach počas budúceho roka. Regulačné orgány však musia konkrétnu službu najskôr schváliť a potom je možné “robotaxi” uviesť do komerčnej prevádzky.

“Vďaka silným logistickým a prevádzkovým partnerom, ako je SIXT, môže Mobileye priniesť prísľub úplnej autonómie do života v mestách po celom svete,” povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mobileye prof. Amnon Shashua. “Sme radi, že Nemecko je prvou hybnou silou.”

Alexander Sixt, generálny riaditeľ spoločnosti Sixt SE, dodal: „Táto strategická spolupráca je ďalším krokom pri rozširovaní našej platformy integrovanej mobility ONE a podčiarkuje vývoj našej spoločnosti smerom k tomu, aby sa stala vedúcim poskytovateľom inovatívnej a digitálnej prémiovej mobility v tomto odvetví. Sme radi, že môžeme využiť pozoruhodné technologické vedúce postavenie spoločnosti Mobileye, aby sme zákazníkom nielen v Nemecku, ale aj mimo tejto krajiny priniesli autonómnu mobilitu.”

17. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+