MojElektromobil

Novým držiteľom titulu “najväčšia solárna elektráreň” bude austrálske mestečko Newcastle Waters a firma Sun Cable. Vyrobí 10 GW energie a cez podmorské káble bude poháňať aj Sigapur.

Severná austrália má neobývané rozľahlé plochy a množstvo slnečného žiarenia, ideálne pre takéto projekty. Fotovoltické panely Sun Cable budú rozmiestnené na ploche 120 km štvorcových, park bude viditeľný aj z vesmíru.

Solárna elektráreň Sun Cable (Zdroj: Sun Cable)
Zdroj: Sun Cable

Projekt bol predložený Úradu pre ochranu životného prostredia, čo je prvý krok v povoľovacích procesoch. Komunikácia s dotknutými komunitami sa začne ešte tento rok, s výstavbou sa začne v roku 2023. Prvá výroba energie sa plánuje v roku 2026 a jej export v roku 2027.

Riaditeľ Sun Cable pre portál Guardian povedal, že lokalita je na skvelom mieste pri hlavnom železničnom koridore medzi Adelaide a mestom Darwin, čo je vhodné pre obrovské množstvo materiálu, ktorý budú musieť na miesto doručiť. Lokalita má množstvo slnečných dní a málo oblačnosti.

Solárna elektráreň Sun Cable (Zdroj: Sun Cable)
Zdroj: Sun Cable

Cez podmorské káble do Singapuru

Vysokonapäťové nadzemné vedenie zabezpečí transport elektriny do batériových úložísk v meste Darwin a do miestnej distribučnej siete.

Dve tretiny vyrobenej energie poputujú do Singapuru cez vysokonapäťové DC podmorské káble. Energia z austrálskeho solárneho parku má pokryť až 20% spotreby Singapuru, ktorý je od budúcej elektrárne vzdialený 3711 km.

Solárna elektráreň Sun Cable (Zdroj: Sun Cable)
Zdroj: Sun Cable

Bude stáť 20 miliárd

Projekt dostal od miestnej vlády štatút významnej investície a podľa šéfa spoločnosti bude jeho realizácia stáť 20 miliárd USD (16,92 mld. €). Po oznámení tohto zámeru sa do projektu finančne zapojili aj investori.

Výstavba projektu vytvorí 1 500 pracovných miest a odhadom 10 000 nepriamych pracovných miest, pričom po dokončení bude projekt zamestnávať 350 prevádzkových pracovníkov.

Spoločnosť sľubuje výrobu 10 GW elektrickej energie. Ako informuje portál Techbox, je to 20-22-násobok produkcie jadrového reaktora VVER 440 v Mochovciach alebo 10x výkon reaktora v jadrovej elektrárni Temelín.

 

26. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+