MojElektromobil

Motoristický svet stratil jednu zo svojich najväčších osobností. Vo veku 70 rokov nás opustil Rakúšan Niki Lauda, trojnásobný majster sveta vo Formule 1 a legenda tohto športu.

Bývalý jazdec F1 získal titul majstra sveta Formule 1 v rokoch 1975, 1977 a 1984.

Prežil “vlastnú smrť”

Triumfoval aj na prestížnych európskych okruhoch v monackom Monte Carle, talianskej Monze, nemeckom Hockenheime alebo britkom Brands Hatch. Viac ako 50-krát sa dosiahol stupeň víťazov.

V roku 1976 prežil ťažkú haváriu na nemeckom okruhu Nürburgring, ktorá ho doživotne poznačila. Lauda utrpel tak vážne popáleniny na väčšine svojho tela museli mu transplantovať aj obličky.

Minulý rok po dlhotrvajúcej chrípke museli Laudovi transplantovať pľúca. Domov sa vrátil krátko pred Vianocami. Jeho zdravotný stav sa však v posledných týždňoch zhoršoval a včera nás navždy opustil.

Šéf tímu Mercedes-AMG Petronas Motorsport, Toto Wolff, dnes vzdal hold  Nikimu Laudovi, ktorý zomrel v pondelok večer († 70). Donedávna zastával funkciu predsedu dozornej rady tohto tímu.

„V mene tímu a všetkých v Mercedese vyjadrujem našu najhlbšiu sústrasť Birgit, Nikiho deťom, jeho rodine a priateľom.

Niki bude vždy jednou z najväčších legiend nášho športu. Stelesňoval hrdinstvo, ľudskosť a úprimnosť tak na trati ako i mimo nej.

Jeho odchod zanecháva vo Formuly 1 prázdne miesto. Nielenže sme stratili hrdinu, ktorý uskutočnil pravdepodobne najpôsobivejší návrat v histórii, ale aj niekoho kto priniesol cennú zrozumiteľnosť a otvorenosť do modernej Formule 1. Bude nám veľmi chýbať ako hlas zdravého rozumu.

Tím Mercedes prišiel o vodiace svetlo. Ako náš tímový kolega bol Niki uplynulých šesť a pol roka vždy neskutočne čestný a rovnako lojálny. Bolo privilégiom, že sme ho mohli označiť za člena nášho tímu a bolo povznášajúce vidieť čo pre neho znamenalo byť súčasťou tímového úspechu. Vždy keď sa prešiel dielňami v Brackley alebo Brixworthe alebo predniesol jednu zo svojich slávnych motivačných rečí, priniesol energiu, ktorú nikto nedokázal napodobniť.

Niki, ty si jednoducho nenahraditeľný, už nikdy viac nebude niekto ako ty.

Bolo pre nás cťou môcť ťa označovať za nášho šéfa a mojím privilégiom môcť ti povedať kamarát.“

Lauda po ťažkej havárii v roku 1976

21. mája 2019
Zdroj: Mercedes-Benz Slovakia

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+