MojElektromobil

Stále prebiehajúci autosalón IAA 2019 vo Frankfurte je miestom, kde tradične automobilky oficiálne predvedú dlho očakávané novinky. Patria k nim aj modely značky MINI, ktoré teraz doplnil jeden elektromobil a jeden nový plug-in hybrid. Na predstavenie MINI Cooper SE EV a MINI Cooper SE Countryman ALL4 už pred autosalónom upozorňoval server GreenCarCongress.

Mini Cooper SE EV pravá strana

MINI Cooper SE EV – prvé Mini s elektrickým motorom

Elektromobil MINI Cooper SE EV bol oficiálne predstavený už v júli. V podstate spája všetky výhody automobilov Mini s moderným elektromotorom. Ide o klasický 3-dverový MINI Cooper, ktorý pod kapotou ukrýva elektromotor s výkonom 135 kW. Ten dokáže zrýchliť novinku na 60 hm/h za 3,9 sekundy a na 100 km/h za 7,3 sekundy.

Spotreba na 100 km je 14,8 – 16,8 kWh. Vďaka tejto spotrebe môže elektromobil s batériou o kapacite 32,6 kWh prejsť 235 až 270 kilometrov.

Vďaka nízkemu ťažisku ponúka Mini Cooper SE EV výborné jazdné vlastnosti. Štandardná výbava zahŕňa napríklad LED svetlomety, elektrickú parkovaciu brzdu, dvojzónovú automatickú klimatizáciu, rôzne asistenčné systémy alebo funkciu Connected Navigation. Elektromobil pôjde do výroby v novembri v Oxfordskej továrni.

Mini Cooper SE Countryman ALL4 pravá strana

Mini Cooper SE Countryman ALL4 – nová generácia prináša väčšiu batériu

Plug-in hybrid Mini Cooper SE Countryman ALL4 dostal oproti predošlej generácii väčšiu batériu s kapacitou 10 kWh. Dojazd čisto na batériu sa tým zväčšil o 30 % na 55 až 57 kilometrov. Spotreba paliva na 100 kilometrov pri kombinovanom režime so spaľovacím motorom je 1,9 až 2,1 litrov.

Čo sa týka emisií, tak hybrid vytvorí 43 až 47 gramov CO2 na 100 kilometrov. Z klasickej zásuvky sa batéria nabije za 5 hodín a v prípade rýchlej nabíjačky za 3 hodiny a 15 minút. Špecifický hybridný systém pohonu všetkých kolies zabezpečí plynulý pohyb aj horšom teréne mimo cesty. Dostupnosť a cena zatiaľ nebola oznámená.

Náš tip
BMW má desaťtisíce objednávok na nové elektrické Mini

 

20. septembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+