MojElektromobil

Mercedes dnes predstavil víziu elektromobilu budúcnosti s názvom EQS – plne elektrický, luxusný sedan 21. storočia. Hoci ide zatiaľ iba o koncept, nejeden fanúšik elektromobilov zatúži, aby sa stal realitou. Nesľubuje pritom nereálne parametre.

Aerodynamické línie

“VISION EQS vytvára spojenie medzi racionalitou a emóciou. Predstavuje vzrušujúci dizajn budúcich modelov EQ od spoločnosti Mercedes-Benz. Jeho jednoliate proporcie a dramatická plynulosť sú štylistické ohlasy novej generácie elektrických vozidiel značky Mercedes-Benz.”

Vision EQS na prvý pohľad zaujme aerodynamickým tvarom. Koeficient odporu vzduchu Mercedes zatiaľ nezverejnil, je zrejmé, že bude súťažiť so špičkou na trhu. Kapacita batérie by mala dosiahnuť “približne 100 kWh“. S ňou by malo byť EQS schopné prejsť vzdialenosť 700 kilometrov (WLTP), čo znamená že sa inžinieri budú musieť poriadne vyhrať s efektivitou. Práve výborná aerodynamika by mala byť v tom nápomocná.

Futuristický interiér

Mnohé koncepty odjakživa pútajú futuristickými interiérmi. Nie je tomu inak ani v prípade Vision EQS. Nádherné línie, sedadlá ako z kozmickej lode. Kým v minulosti išlo skôr o úlet s nadhľadom, Tesla s minimalistickým interiérom svojho Modelu 3 dokázala, že budúcnosť je tu. A zákazníci ju nielen že tolerujú, ale často vyslovene žiadajú.

Interiér EQS je ešte viac futuristický. Nazriete dnu a túžite po tom, aby tá budúcnosť už konečne prišla.

Ako uvádza výrobca, “EQS je priekopníkom pre celú rodinu Mercedes-Benz EQ. Štúdia poskytuje výhľad na nový rozmer udržateľného luxusu.”

350 kW nabíjanie

EQS má zvládnuť DC nabíjanie o výkone 350 kW. Nabitie batérie do 80 % by malo trvať menej ako 20 minút. Nabíjacím štandardom má byť samozrejme CCS.

Maximálna rýchlosť má presiahnuť 200 kilometrov za hodinu, z 0 na 100 zrýchli za menej ako 4,5 sekundy.

Obnoviteľné zdroje majú prednosť

“Mercedes-Benz sa usiluje o kompletne CO2-neutrálny vozový park do 20 rokov. To znamená zásadnú transformáciu spoločnosti za menej ako tri produktové cykly. Cesta smerom k trvalo udržateľnej mobilite je preto inovácia s komplexným prístupom. Cieľom je vzbudiť nadšenie zákazníkov pre klimaticky neutrálnu mobilitu a bezemisnú jazdu.

V niektorých regiónoch je elektrická energia v závislosti od spôsobu jej výroby významným zdrojom CO2 emisií počas životného cyklu elektrického vozidla. Preto sa Mercedes-Benz snaží povzbudiť zákazníkov, aby nabíjali svoje autá ekologickou energiou.”

Chvályhodným vylepšením prešla navigácia – pri nej bude infotainment vozidla preferovať stanice s energiou pochádzajúcou z obnoviteľných zdrojov.

Mercedes je členom joint venture Ionity, projektu, ktorý má v pláne postaviť 400 ultrarýchlych nabíjacích lokalít do konca roku 2020. Viac než 100 z nich je už v prevádzke.

10. septembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+