MojElektromobil

Mazda sa pustila do plne elektrických vozidiel ešte minulý rok, keď priniesla svoj prvý elektromobil Mazdu MX-30. Automobilka teraz oznámila svoje plány s čisto elektrickou platformou. Mazda zároveň plánuje priniesť 3 nové elektromobily do roku 2025.

Nová stratégia japonskej automobilky hovorí jasne. Púšťajú sa do elektrifikácie svojich vozidiel a do roku 2025 prinesú až 13 nových elektrifikovaných modelov. Z toho budú 3 elektromobily, 5 plug-in hybridov a 5 klasických hybridov. Pre tieto modely využije ešte súčasnú platformu Skyactiv Multi-Solution Scalable Architecture, teda technológiu od Toyoty. Aj prvý elektromobil automobilky, Mazda MX-30, mal byť pôvodne plug-in hybrid, no nakoniec sa z auta rozhodli vybrať spaľovací motor a predávajú ho výhradne s elektrickým.

Časom sa ešte môžeme dočkať aj sľubovanej plug-in hybridnej verzie, no Mazda zároveň pracuje aj na novej platforme, ktorá bude určená výhradne pre elektromobily. Nazývať ju budú Skyactiv EV Scalable Architecture, a ako je už teda z názvu jasné, bude škálovateľná, takže ju budú môcť využiť v rôznych typoch svojich vozidiel. Využívať sa má začať v roku 2025 bez ďalších konkrétnych detailov. V roku 2030 však plánujú, aby všetky predávané modely boli vybavené aspoň istou úrovňou elektrifikácie. Predaje plne elektrických vozidiel majú mať v roku 2030 až 25-percentný podiel na všetkých predajoch áut.

Automobilka má aj ďalšie ciele a vyhliadky do budúcnosti. Mazda sa zaviazala, že do roku 2050 bude uhlíkovo neutrálna. Zároveň sa však neboja aj nových výziev, nakoľko pracujú na integrovaní technológií autonómnej jazdy.

Náš tip
TEST Mazda MX-30: Elektromobil, ktorý nemá problém zaujať, no aj potrápiť
18. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+