MojElektromobil

Ľudstvo zdroje využívalo nehospodárne a už od 29. júla žije na dlh. Zdroje, ktoré Zem dokáže obnoviť za rok sme dokázali spotrebovať už za sedem mesiacov a pri tomto tempe by sme na pokrytie spotreby potrebovali 1,75 planéty. Na túto nepríjemnú skutočnosť upozornil Inštitút environmentálnej politiky.

To, že ľudstvo si žije nad pomery a spotreba zemských zdrojov presahuje ich obnovuje demonštruje takzvaný Earth Overshoot Day, respektíve Deň vyčerpania prírodných zdrojov. V celosvetovom merítku bol tento rok vypočítaný na 29. júl, no keď sa na to pozrieme lokálne, čaká nás poriadny šok.

Na Slovensku o dva mesiace skôr

Slovenský Overshoot Day tento rok totiž pripadol už na 13. mája. Ak by celé ľudstvo využívalo zdroje rovnakým spôsobom ako Slovensko, tak by sme potrebovali ešte o jednu planétu viac, než je aktuálny celosvetový priemer – konkrétne 2,8 planéty.

Ani zďaleka však na tom nie sme najhoršie. V prípade, že by ľudstvo zdroje využívalo rovnako ako Katar, potrebovali by sme až 9,2 planéty. Ak by sme sa všetci správali po vzore Luxemburska, tak by to bolo 8 planét, a ak by našim vzorom bola napríklad taká Kanada, tak by sme potrebovali 5,1 planéty. Na nešťastný vrchol našťastie nepatríme, no rozhodne máme na čom pracovať.

Earth Overshoot Day 2021 | Zdroj: Inštitút environmentálnej politiky

Eritrea ako vzor?

Ktoré krajiny sú naopak na konci rebríčka a hospodária najudržateľnejšie? Eritrea, Afganistan, Burundi, Haiti, Rwanda či Jemen. Ak by sa celé ľudstvo v oblasti využívania zdrojov správalo rovnako ako niektorá z nich, tak by sme potrebovali 0,3 až 0,4 planéty. Inak povedané, spotreba zdrojov by výrazne podliezla prirodzenú obnovu.

Inštitút environmentálnej politiky približuje, že Deň vyčerpania prírodných zdrojov sa v priebehu ostatných 50 rokov postupne posúva čoraz bližšie. Z 29. decembra sme sa za polstoročie dokázali dostať na 29. júla. Niet sa čím chváliť…

Minulý rok sa aj v dôsledku pandémie Covid-19 Earth Overshoot Day mierne posunul na 22. augusta, ale popandemické oživenie prinieslo vyššiu spotrebu a posun o takmer 1 mesiac. Negatívny posun oproti minulému roku bol spôsobený hlavne tým, že oproti minulému roka sa uhlíková stopa ľudstva zvýšila o 6,6%. Problémom bolo tiež, že biokapacita lesov sa znížila o 0,5%. Od roku 1970, kedy ľudstvo dokázalo ešte hospodáriť vyrovnane a tento deň pripadal na 29. decembra, sa posunul globálne až o päť mesiacov.

Náš tip
Medzinárodný deň Zeme oslavujeme už 51 rokov
30. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+