MojElektromobil

V apríli tohto roka predstavila čínska automobilka BYD základ pre elektromobily, ktorý označila „e-platform 3.0“. Samozrejme, jej vznik nebol samoúčelný. Najnovším výtvorom, ktorý využíva uvedenú konštrukciu, je štúdia športového sedanu strednej triedy Ocean-X. Či sa tento elektromobil premení na sériový, ešte nie je známe, ale v každom prípade sa dá použiť ako vzor pre niektoré z nasledujúcich produkčných vozidiel. E-platform 3.0 vytvára priestor na uloženie výkonných akumulátorových batérií, pričom tie možno rýchlo nabíjať 800-voltovou technikou. Vďaka pohonu všetkých kolies sa dajú dosiahnuť výborné jazdné výkony a akumulátorové batérie s vysokou kapacitou zas zaručia enormné dojazdy.

platforma E-platform 3.0
E-platform 3.0

Spoločnosť BYD, ktorá má sídlo v Shenzene, už na aprílovom veľtrhu v Shanghaii oznámila, že uvedená platforma sa stane základom pre všetky vysokovýkonné EV vozidlá nasledujúcej generácie, pričom tie sa budú prezentovať štyrmi dôležitými vlastnosťami: inteligencia, efektivita, bezpečnosť a estetika. Aby sa znížili náklady, budú sa štandardizovať hlavné komponenty a integrovať do platformy. V prípade pohonu budú novo vyvinuté početné kľúčové moduly, ktoré budú menšie, ľahšie, odolnejšie a efektívnejšie. Takýmto spôsobom sa dá v pohonnom module dosiahnuť účinnosť až 89 %. Medzi nápravy montuje BYD akumulátorovú batériu „Blade Battery“, teda lítiovo-železo-fosfátový akumulátor s veľkokapacitnými článkami.

Prvým sériovým elektromobilom na novej platforme je kompatné vozidlo BYD Dolphin, predpredaj už beží od augusta.

 

15. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+