MojElektromobil

Emisná norma Euro 7 je chybná a automobilky ju nebudú schopné dodržať, pretože sa musia sústrediť na takzvaný „zákaz spaľovacích motorov“. Zavedenie normy musí byť odložené a je nutné prepracovať ju na  rozumnejšiu podobu. Na novú emisnú normu sa valí ostrá kritika, no nejde o žiadne ojedinelé hlasy. Ako informuje portál EURACTIV, na stranu automobiliek sa postavilo už osem členských krajín EÚ, vrátane Slovenska.

Slovensko, Česko, Bulharsko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Poľsko a Rumunsko sformovali „alianciu za rozumnejšiu podobu normy Euro 7“. Spoločným meno poslali Rade Európskej únie a Európskej komisii, v ktorom vyjadrujú svoj odmietavý postoj k zavedeniu novej emisnej normy Euro 7 v aktuálne navrhovanej podobe. Navrhované emisné limity označuje za nerealistické, najmä kvôli tomu, že automobilky svoje úsilie musia cieliť na pripravovaný „koniec predaja spaľovacích motorov“.

Norma už pritom mala byť Európskou komisiou na naliehanie automobiliek zmierňovaná ešte pred zverejnením návrhu. EURACTIV uvádza, že „norma sprísňuje limity pre nákladiaky a autobusy. Pre osobné autá sa majú uplatňovať existujúce limity, iba sa majú rozšíriť na všetky druhy pohonov, nielen tie benzínové.“ 

Aliancia ôsmich členských krajín upozorňuje, že nové zavedenie nových emisných pravidiel by mohlo mať negatívny dopad na investície v automobilovom priemysle. Uvádza, že je „akýmkoľvek novým pravidlám o emisiách výfukových plynov (vrátane nových testovacích požiadaviek alebo nových emisných limitov) pre osobné automobily a dodávky.“

Na druhú stranu, jej základnou požiadavkou má byť posunutie zavedenia nových pravidiel minimálne o 3 roky pri osobných autách (na rok 2028) a o 5 rokov pri nákladných vozidlách (na rok 2032). O finálnej podobe emisnej normy Euro 7 sa stále rokuje. Automobilový priemysel normu kritizuje a bojuje za jej zvoľnenie. Naproti tomu stoja environmentálni aktivisti, ktorí majú tvrdiť, že „limity sa pre osobné autá zostanú takmer rovnaké ako pred 15-timi rokmi“ a zaviesť treba prísnejšiu podobu.

Náš tip
Kompletný prehľad elektromobilitou doma aj vo svete | Salón Elektromobilov 2023
31. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+