MojElektromobil

Mestskej elektrickej dodávke Canoo sa nedostáva veľká pozornosť, ale rýchlo sa približuje k výrobnému programu. Spoločnosť, ktorú viedli bývalí lídri BMW i, uviedla tento mesiac beta verziu svojho mestského elektromobilu do cestných testov. Mohla by to byť vyplnená diera na trhu elektromobilov?

 „Beta testovanie je rozsiahly proces, ktorý trvá šesť mesiacov,“ napísal Phil Weicker v e-maile spoločnosti Electrek. „Beta-testovanie na ceste sa začalo v nedeľu 10. novembra s prvou jazdou a v utorok 12. novembra bol prvý deň sledovania. Tretie testovanie bude nasledovať po testovaní beta verzie“.

Weicker má na starosti pohon a elektroniku v spoločnosti Canoo. Predtým pôsobil ako riaditeľ batériových systémov vo spoločnosti Faraday Future.

„Predtým, ako sme začali s testovaním na fyzických vozidlách, sme vykonali značné množstvo testov virtuálnej simulácie. Výsledkom je, že v našom testovaní verzie beta sme doteraz v porovnaní s našimi očakávanými výsledkami zaznamenali vysokú presnosť.

Proces beta nám dáva šancu urobiť určité počiatočné naladenie odozvy hnacej sústavy a overujeme správanie podvozku.“

Dynamika, dojazd

Vozidlo Canoo má vonkajšiu veľkosť ako stredne veľké osobné vozidlo. Maximalizuje ale interiérový priestor, ktorý je väčší ako ten, čo nájdeme v súčasne dostupných konvenčných vozidlách. Vozidlo má dosiahnuť dojazd až 400 km.

Generálny riaditeľ Ulrich Kranz ohľadom dynamiky jazdy v mestských vozidlách:

„Určite nie je určený pre pretekárske dráhy. Vždy je však dobré, ak má vozidlo veľmi dobré dynamické jazdné vlastnosti. Máme samozrejme v merítku väčší krútiaci moment alebo tuhosť vozidla, tuhosť karosérie.

Ale to sa prirodzene dosahuje s hnacími sústavami elektromobilov s batériou v strede medzi prednou a zadnou časťou a uloženú na čo najnižšej úrovni. V našom prípade máme najtenšie platformy, aké dnes existujú.“

Kranz potvrdil, že Canoo bude mať agresívnejšie riadenie jedným pedálom. Kompaktná elektrická konštrukcia skateboardu vytvára nové príležitosti pre dizajnérov vozidiel. Zaoblené, priateľské tvary spoločnosti Canoo sú presným opakom hranatého dizajnu Tesla Cybertruck.

Video Canoo na ceste odhaľuje, ako môžu vodiči vidieť vozovku rovno pred sebou. „Už nepotrebujete ovládať parkovaciu vzdialenosť, pretože vidíte, že kde auto končí,“ uviedol Kranz.

Vozidlo, ktoré je k dispozícii iba za mesačný poplatok približne 500 dolárov, bude mať prvé dodávky v roku 2021 v Los Angeles. Cieľom obchodného modelu spoločnosti zameraného na predplatné je zníženie nákladov na elektromobily.

Kranz pred pár týždňami povedal, že vozidlá Canoo vo verzii beta sú vyrobené v Michigane. Pri sériovej výrobe elektromobilu v prvom roku vyrobia až 10 000 kusov. Kranz dodal, že všetky komponenty a subsystémy Canoo sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahko vyrábať.

4. decembra 2019
Zdroj: electrek.co

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+