Slovensko sa v najbližšom období pravdepodobne stane kľúčovým európskym centrom elektromobility pre Kiu. Automobilka plánuje v továrni v Žiline takmer trojnásobne zvýšiť výrobu batériových elektromobilov, informoval portál Autonews.
Tronásobné navýšenie výroby
Ročná výroba sa má zvýšiť z necelých 70 tisíc kusov v budúcom roku až na 180 tisíc v roku 2027. Konkrétne plány zahŕňajú výrobu približne 100 tisíc kusov modelu EV2 a viac ako 80 tisíc kusov modelu EV4 ročne. Celková globálna produkcia modelu EV4 bude približne 100 tisíc vozidiel ročne, takže slovenská továreň sa na základe týchto informácií postará pribline o 80 percent celkovej výroby tohto elektromobilu.

Práve na Slovensku spustila Kia vôbec prvú sériovú výrobu jedného zo svojich elektromobilov, konkrétne spomínaného EV4. Tento elektromobil sa vyrába na tých istých linkách ako modely Sportage a XCeed, začiatkom budúceho roka sa k nemu pridá aj kompaktný model EV2.
Nemali by ste prehliadnuť:
- Tesla Model Y Standard: Najlacnejšie SUV značky nemá rádio, panoramatickú strechu ani lepšie tlmiče
- Revolúcia v elektromobilite: Nový Mercedes-Benz CLA s dojazdom 792 kilometrov od 926 € mesačne
- Nemecko predĺži daňové oslobodenie pre elektromobily až do roku 2035
Továreň má celkovú ročnú výrobnú kapacitu 320 tisíc vozidiel, pri plnom vyťažení dokáže vyrobiť až 350 tisícu automobilov. Priprava závodu na výrobu elektromobilov si vyžiadala investíciu vo výške 108 miliónov eur.
Investícia zahŕňala rozšírenie výroby, nové modely a projekty. Finančné prostriedky boli využité na komplexnú modernizáciu výrobných liniek, vrátane inštalácie nového dopravníka na montáž batérií a prispôsobenia technológií v lisovni, zvarovni, lakovni a najmä v montážnej hale.