MojElektromobil

V snahe o neustále zlepšovanie bezpečnosti na cestách a optimalizáciu výkonu vozidiel v rámci ekologických trendov sa v posledných rokoch upriamuje zvýšená pozornosť na rôzne technologické inovácie. Avšak, svoj význam v prípade bezpečnosti akéhokoľvek typu vozidla majú a zohrávajú aj špeciálne brzdové systémy, na ktorých univerzálne potreby je vhodné sa adekvátne zamerať.

Brzdy a ich jednotlivé časti sú základným prvkom bezpečnosti vozidla, čo potvrdzujú aj štatistiky, ktoré hovoria, že každým znížením priemernej rýchlosti o 1 km/h sa počet dopravných nehôd redukuje až o 2 %. Avšak, aby sa toto zlepšenie dosiahlo, je nevyhnutné, aby boli brzdové systémy vozidiel v optimálnom stave. Brzdové doštičky, ako kľúčová súčasť tohto mechanizmu teda zohrávajú kritickú úlohu pri zabezpečovaní efektívneho spomalenia vozidla a ochrane jeho posádky aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Prečo sú pre vašu bezpečnosť a efektivitu vozidla doštičky dôležité?

Celosvetové údaje hovoria, že pri dopravných nehodách ročne zahynie viac ako 1,2 milióna ľudí. V lepších prípadoch tieto situácie končia zraneniami, ktoré znevýhodnia viac ako 50 miliónov ľudí. Nepríjemným zistením tiež je, že takmer polovicou všetkých obetí nehôd sú chodci, cyklisti či motorkári.

Dobrou správou je, že automobil je silný stroj, ktorý, aby sa takýmto scenárom vyhol a nebol príčinou nešťastia, je od výroby vybavený viacerými kvalitnými bezpečnostnými systémami, kde medzi tie najdôležitejšie v každom aute patria brzdové doštičky.

futurino
Brzdové doštičky

Ako to už ale chodí, čas zanecháva svoje stopy nielen na ľudskom tele, ale aj jednotlivých dieloch auta, pričom ani spomínané doštičky nie sú výnimkou.

Brzdný efekt sa pomocou nich dosahuje pritlačením doštičiek na disk alebo kotúč brzdy, kde sa pri použití brzdového pedálu kinetická energia premení na trenie, čo vedie k postupnému spomaleniu vozidla. Sústavné používanie brzdového systému pri využívaní auta však môže tieto jeho časti  opotrebovať, preto musia byť brzdové doštičky pravidelne vymieňané, aby nebola ohrozená vaša a bezpečnosť ostatných účastníkov premávky.

Ako brzdové doštičky ovplyvňujú celkovú bezpečnosť vozidla?

Pri dlhodobom pokračovaní v jazde s výrazne opotrebovanými brzdovými doštičkami riskujete poruchu celého systému, predovšetkým brzdových kotúčov. Takýto stav auta ohrozuje nielen vašu bezpečnosť, ale aj váš rozpočet, ktorý môže byť vystavený vysokým nákladom z dôvodu potreby ich výmeny.  Ako zistíte, že sú poškodené?

Asi najčastejšie sa únava a poškodenie materiálu doštičiek prejavuje hlasnými zvukmi pri brzdení. K ďalším možným prejavom chybných doštičiek patrí oneskorenie odozvy, následkom čoho môže vaše vozidlo ťažšie spomaliť a zastaviť. Zmena brzdnej dráhy sa potom veľmi často prejavuje v nehode alebo nesprávnej reakcii pneumatík na povrch vozovky.

Pri opotrebovaných doštičkách tiež môžete pri použití brzdového pedála cítiť vibrácie alebo chvenie, kedy je potrebné kontaktovať mechanika. Aj samotné pneumatiky a ich stav môže byť vplyvom nesprávne fungujúcich a opotrebovaných doštičiek zhoršený.

Odporúčania a tipy na výber a výmenu

Aby ste pomohli brzdovým doštičkám spomaliť proces ich opotrebovania, môžete urobiť niekoľko vecí. Asi najjednoduchšou cestou je predvídavá jazda, pri ktorej sa budete snažiť vyhýbať nadmernému a prudkému brzdeniu. Čím menej namáhané tieto časti vozidla budú, tým dlhšie vydržia. Na druhú stranu je ale dosahovanie tohto cieľa veľmi náročné.

Životnosť a potrebnú kvalitu brzdových doštičiek je možné predĺžiť a zachovať aj používaním kvalitných produktov určených na ochranu. Môžu to byť rôzne špeciálne mazivá, oleje a spreje. Ak nepomôže ani možné brúsenie prípadnej kontaminácie, je najlepšie doštičky vymeniť.

Ako často a kedy by ste mali meniť brzdové doštičky?

Závisí od vášho štýlu jazdy, charakteru vozovky a ďalších faktorov. Ak na túto potrebu neupozornia spomínané varovné signály opotrebovania, odborníci odporúčajú meniť brzdové doštičky každých 30 000 až 70 000 km.

Samotný výber ale nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať, pretože treba zohľadniť viacero faktorov. Svoj zmysel má napríklad rozdiel medzi prednými a zadnými brzdovými doštičkami.

Konkrétny nákup všetkých dielov by ste tiež mali realizovať u rovnakého výrobcu z konkrétneho balenia, čím získate istotu, že všetky časti systému budú rovnakej kvality. Samotnú realizáciu výmeny, teda opravy je tiež vhodné nechať na odborný servis, pretože výmenu brzdových doštičiek a čeľustí je nutné a dobré vykonávať na celej náprave naraz, čím sa vyhnete prípadným rozdielom v brzdení a nesprávnom riadení a ovládaní vozidla, ktoré by mohlo smerovať k nehode.

23. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+