MojElektromobil

Automobilový gigant Hyundai kúpil amerického výrobcu inteligentných robotov Boston Dynamics od spoločnosti SoftBank. Automobilke pomôže v robotizácii fabrík, logistiky ale aj v autonómnom riadení vozidiel.

Hyundai kúpil Boston Dynamics

Hyundai oficiálne dokončil akvizíciu firmy Boston Dynamics, konkrétne 80% podielu v nej, informuje web PR Newswire. Boston Dynamics sa preslávil svojimi vysoko inteligentnými robotmi pripomínajúcimi človeka, respektíve psa.

Podiel kupuje za 1,1 miliardy USD od banky SoftBank, tá si necháva 20% majetku americkej spoločnosti. Hlavným cieľom obchodu je vylepšiť sektor robotiky a mobility a priniesť progres pre ľudstvo.

Akvizícia prinesie synergiu technológií pre využitie v autonómnych vozidlách, mestskej vzdušnej doprave, aj smart fabrikách. Hyundai tvrdí, že to prinesie vývoj obslužných a logistických robotov, no časom napríklad aj opatrovateľské roboty v nemocniciach.

Takýto stroj už Hyundai ukázal v barcelonskej nemocnici. Okrem týchto oblastí prinesie vytvorenie smart fabrík a lepšie systémy autonómneho riadenia.

Čo robí Boston Dynamics

Boston Dynamics bol založený študentmi najlepšej univerzity na svete – Massachusetts Institute of Technology (MIT). Vytvorili napríklad humanoidného robota Atlas, ktorý vie behať a robiť salto vzad. Robot s menom Spot, ktorý vyzerá ako pes bez hlavy, bol testovaný napríklad pri zaháňaní oviec, ale aj v rôznych ďalších situáciách.

Boston Dynamics tohto robota predával firmám, ktoré chceli automatizovať napríklad ochranu svojich skladov. Na tento účel by ich mohol využívať aj Hyundai. Jeho cena bola 74 500 dolárov, napriek tomu firma nebola dlhé roky v zisku. S novým výkonným riaditeľom a pod vedením Hyundai sa to môže zmeniť.

Hyundai, tak ako takmer všetky veľké automobilky, transformuje svoje aktivity smerom k elektrickým vozidlám, digitalizácii a autonómnemu riadeniu. Len pred pár dňami sme si vyskúšali úplne nové elektrické SUV od tohto kórejského výrobcu. Prečítajte si naše dojmy z prvej jazdy na Ioniq 5.

Hyundai kúpil Boston Dynamics - Spot | Foto: Boston Dynamics
Robot Boston Dynamics – Spot | Foto: Boston Dynamics
5. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+