MojElektromobil

Vlaky už dlho patria medzi dopravné prostriedky, ktoré sú z pohľadu dlhodobej udržateľnosti zdrojov, najlepšou možnou alternatívou. Poháňané sú ale častokrát elektrickou energiou, ktorá je vyrábaná nie práve najekologickejším spôsobom. Aj preto je dobrou správou to, že v Holandsku postupne prechádzajú na obnoviteľné zdroje energie, ktoré pre životné prostredie nepredstavujú takmer žiadnu záťaž.

Od 1. januára 2017 sa môžu Holanďania pochváliť tým, že ich vlaky poháňa už len čistá energia, ktorú získavajú z obnoviteľných zdrojov energie. Celú traťovú sústavu poháňa už len energia získaná z veterných elektrární. Holandsko pritom úplný prechod na obnoviteľné zdroje energie plánovalo až na budúci rok.

Vlaky v Holandsku denne prepravia viac ako 600-tisíc obyvateľov, k čomu spotrebujú približne 1,2 miliardy kWh energie ročne. To sa rovná približne spotrebe domácností v hlavnom meste, Amsterdame.

Rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie bol možný vďaka novým veterným elektrárňam, ktoré postavili nielen v Holandsku, ale aj v susedných európskych štátoch, z ktorých energiu dovážajú. Holandsko tak ide príkladom aj ostatným krajinám, ktoré ako dúfame, tiež postupne začnú rozmýšľať nad podobnými cieľmi. Napríklad, Nórsko chce do roku 2025 úplne zastaviť predaj tradičných automobilov na benzín a naftu.

Zdroj: cleantechnica

 

16. marca 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+