MojElektromobil

Pán Henrik Fisker stojí za hybridným športovým automobilom Karma a momentálne je CEO spoločnosti Fisker Inc. Jeho firma teraz oznámila príchod nového elektrického SUV s dojazdom „takmer 500 km“, so štartovacou cenou „pod 35 000 €“. Prekonal by tak Teslu, ktorá SUV Model Y s 500-km dojazdom ponúka za 56 000 €. Fisker Inc. oznámil dátum jeho príchodu na trh v roku 2021. Bude to prvý z troch elektromobilov pre masy.

Príchod prvého modelu spoločnosti – luxusného sedanu EMotion – sa bohužial oneskorí. Pôvodne bol naplánovaný na koniec roku 2019 alebo začiatkom 2020. Po novom príde na trh až súčasne so spomínaným SUV pre masy. Ako dôvod Fisker uvádza futuristickú technológiu pevnej polovodičovej batérie, ktorá ešte nie je pripravená na komerčné využitie.

SUV zatiaľ bez názvu

Spoločnosť Fisker Inc. neoznámila názov nového auta, no predstavila pár detailov pre záujemcov. SUV bude používať batériu s kapacitou min. 80kWh s dojazdom takmer 500 km. Táto verzia bude k dispozícii za základnú cenu, čo naznačuje, že spoločnosť ponúkne verzie aj s vyšším dojazdom. Vozidlo bude dostupné aj v konfiguráciách s jedným alebo dvoma elektromotormi.

Model Fisker EMotion

Fisker bude disponovať „atmosférou pod holým nebom“, ktorú aktivujete dotykom tlačidla, hoci Fisker odmieta verziu kabrioletu.

Model EMotion bude drahý

Henrik Fisker, zodpovedný za dizajn automobilov Aston Martin DB9 a BMW Z8, založil spoločnosť Fisker Inc. v roku 2016, len tri roky po tom, čo jeho predchádzajúca spoločnosť (Fisker Automotive) skrachovala kvôli zlyhaniu modelu Karma. Fisker Inc. predstavil produkčnú verziu modelu EMotion na technologickej výstave CES v roku 2018.

Fisker chce s modelom EMotion vstúpiť na high-end trh a konkurovať tak najdrahším verziám elektromobilov Tesla. Model EMotion je údajne technologicky vyspelejší ako Karma: jeho technológie budú podporovať vysoko autonómnu jazdu, na prístrojovej doske sú tri dotykové obrazovky, a bude mať až 640 km dojazdu vďaka pevnej polovodičovej batérii, ktorú táto spoločnosť vyvíja. Má aj štyri nahor vyklápajúce sa dvere, ktoré robia z Tesly Model X konzervatívne auto.

Spoločnosť však začne s výrobou spomínaného SUV. EMotion sa bude doručovať až po tom, ako sa toto SUV dostane medzi zákazníkov, čo znamená najskôr v roku 2021.

Pán Fisker dal už niekoľko odvážnych sľubov o technológii pevnej batérie,  ktorú spoločnosť vyvíja. Uviedol, že tieto akumulátory sa nabijú za 1/5 času v porovnaní s Li-ion batériami používanými v ostatných elektromobiloch. Tvrdia, že budú dvakrát odolnejšie a so schopné prežiť dvojnásobný počet nabíjacích cyklov a povedal, že sú pripravení ho dodať na trh včas.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

22. marca 2019
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+