MojElektromobil

Udržateľnosť bola jednou z hlavných hodnôt spoločnosti Google už od začiatku, vysvetľuje spoločnosť vo svojom najnovšom príspevku na blogu. V priebehu rokov usilovne pracovali na tom, aby znížili uhlíkovú stopu.

Od roku 2007 je Google uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou. V roku 2017 sa stala prvou spoločnosťou takejto veľkosti, ktorá porovnávala ročnú spotrebu elektrickej energie s obnoviteľnou energiou. Výsledkom bolo, že Google sa stal najväčším kupcom obnoviteľnej energie na svete.

Google dnes robí ďalší veľký krok uskutočňovaním najväčšieho firemného nákupu obnoviteľnej energie v histórii. Tento nákup pozostáva z balíka 1600 megawattov (MW) a zahŕňa 18 nových energetických obchodov.

Tieto obchody spolu zvýšia celosvetové portfólio veterných a solárnych dohôd o viac ako 40 % na 5 500 MW – čo zodpovedá približne miliónu solárnych striech. Keď sa všetky tieto projekty uvedú do reality, portfólio bez emisií uhlíka bude vyrábať viac elektriny ako miesta, ktoré používa Washington D.C. alebo celé krajiny ako Litva alebo Uruguaj, každý rok.

Najnovšie dohady obsahujú taktiež budovanie novej elektrickej infraštruktúry vrátane miliónov solárnych panelov a stoviek veterných turbín rozmiestnených na troch kontinentoch. Celkovo týchto 52 projektov ohľadom obnoviteľných zdrojov energie dokopy prinieslo viac ako 7 miliárd dolárov a tisíce nových pracovných miest.

18 nových obchodov pokrýva celý svet a zahŕňajú investície v USA, Čile a Európe. V USA nakupujú energiu zo 720 MW solárnych fariem v Severnej Karolíne (155 MW), Južnej Karolíne (75 MW) a Texase (490 MW). V Južnej Amerike pridávajú do siete, ktorá dodáva do ich dátového centra v Čile, kapacitu 125 MW energie z obnoviteľných zdrojov. Napokon takmer polovica (793 MW) novej kúpenej kapacity obnoviteľnej energie sa bude nachádzať v Európe, konkrétne vo Fínsku (255 MW), Švédsku (286 MW), Belgicku (92 MW) a Dánsku (160 MW).

Google obnovitelna energia zmeny

Využívanie slnka je efektívnejšie

Doteraz bola väčšina obnoviteľnej energie v USA poháňaná vetrom, ale klesajúce náklady na solárnu energiu (v poslednom desaťročí o viac ako 80 %) spôsobili, že využívanie slnka je stále efektívnejšie. Medzitým je dohoda v Čile prvýkrát označená ako nákup energie v hybridnej technológii, ktorá kombinuje slnečné a veterné energie. Lebo vietor často fúka v rôznych časoch a slnko svieti len cez deň.

Verejnosť sa dostane k čistej energii

Google poskytne grant vo výške 500 000 dolárov pre Alianciu kupujúcich obnoviteľnej energie (REBA) v USA a grant vo výške 500 000 EUR pre spoločnosť RE-Source v Európe. Tieto granty pomôžu financovať vývoj nových nákupných modelov, poskytnú odbornú prípravu a zdroje pre spotrebiteľov a umožnia širší prístup k čistej energii.

Toto je len niekoľko spôsobov, ako sa Google snaží bojovať proti zmene klímy v celosvetovom meradle. Investujú taktiež do umelej inteligencie a ďalších technológií. Cieľom je zabezpečiť, aby technológia bola prospešná pre nás a hlavne našu planétu.

 

20. septembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+