MojElektromobil

Meno George Hotz sa dostalo do povedomia verejnosti takmer pred dekádou vďaka svojim hackerským schopnostiam. Ako prvý totiž dokázal prelomiť dlhoročne neprekonanú ochranu hernej konzoly PlayStation 3 a iPhone. Vďaka tomuto činu teda získal nielen pozornosť, ale aj viacero pracovných ponúk, napríklad od Facebooku. V súčasnosti stojí aj za systémom comma.ai pre autonómne riadenie.

Práve vďaka tomuto softvéru je známy medzi automobilovou komunitou. V rámci comma.ai je využívaný hardvér od firmy Nvidia. Pôvodne si čipy od tohto známeho výrobcu kupovala aj Tesla, ktorá sa ale napokon rozhodla vytvoriť vlastné riešenie, ktoré aktuálne montuje do svojich áut. George Hotz sa v najnovšom rozhovore nechal počuť, že by Tesla mala svoje riešenie predávať tretím stranám.

Znížiť postavenie Nvidia

Riešenie od Tesly je v mnohých veciach o pár krokov vpred, čo by mohlo iným firmám alebo aj vývojárom, výrazne pomôcť: „V podstate máte dve správne možnosti pre trénovanie. Tie sú Nvidia alebo Google a Google v podstate ani nie je možnosť, nakoľko ich TPU (akcelerátory umelej inteligencie, pozn. red.), sú dostupné iba cez Google Cloud. Google má obrovské obmedzenia v rámci podmienok. Mohli to už zmeniť, no špecificky zdôrazňovali, že nie je možné využívať ich Google Cloud ML pre trénovanie autonómnych vozidiel alebo hocičoho, čo môže konkurovať Google bez ich povolenia.

Na záver dodáva, že firmu Nvidia mal rád, no v posledných rokoch sa mali zmeniť, k čomu mal prispieť aj ich veľký finančný úspech v posledných rokoch. Hodnota ich akcií sa za posledné štyri roky zvýšila viac ako 15-násobne. Niekto by teda mohol ich postavenie ohroziť, a to by podľa slov Georga Hotza mohla byť práve Tesla: „Ak predáte čip, toto je čo dostanete: Zarobíte na čipe. Nič vám to z čipu nezoberie a svet pre vás vybuduje ekosystém nástrojov,“ dodáva.

28. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+