MojElektromobil

Elektrifikácia nákladných automobilov je rýchlejšia, ako by sa mohlo zdať. Spoločnosť Daimler to využila a je jedným z lídrov na trhu v ich dodávkach. Najnovšie firma prinesie viac ako 10 ľahkých nákladiakov FUSO eCanter do portugalského hlavného mesta. Tieto malé elektro nákladiaky sú určené do miest, dosahujú dojazd okolo 100 kilometrov. Nie je to síce veľa, ale na to, na čo sa využívajú, to určite stačí. Zvládnu previezť náklad s hmotnosťou do 3,5 tony.

Náš tip
VOLVO FE ELECTRIC: DRUHÁ GENERÁCIA ELEKTRICKÉHO NÁKLADIAKU, SLÚŽI NA ZBER ODPADU

Tieto vozidlá zvládnu previezť náklad s hmotnosťou do 3,5 tony a obsahujú elektromotor so 6 batériami s celkovou kapacitou 83 kWh. Mesto Lisabon je od roku 2015 súčasťou testovacieho programu s elektrickými nákladnými vozidlami FUSO.

„Mesto Lisabon používa tieto vozidlá na záhradnícke práce, prípadne likvidáciu odpadu. Prostredníctvom systému FUSO eCanter chce Lisabon prispieť k zníženiu miestneho hluku a znečistenia emisií spôsobených úžitkovými vozidlami používanými v mestských oblastiach.“

FUSO už v 6 mestách po celom svete

Ak počítame aj Lisabon, FUSO elektrické nákladné vozidlá sa využívajú už v 6 mestách po celom svete. Sú nimi Tokio, New York, Berlín, Londýn, Amsterdam a spomínaný Lisabon. V Európe niektoré prepravné spoločnosti taktiež využívajú elektrické vozidlá. Príkladom je napríklad spoločnosť DHL. FUSO má ale ešte väčší elektrický nákladiak. Ten má kapacitu nákladu až 26 ton, batériu s kapacitou 212 kWh a dojazd približne 200 kilometrov. Očakáva sa, že takéto elektrické vozidlá sa začnú vyrábať naozaj vo veľkých množstvách a prispejú k zlepšeniu kvality ovzdušia hlavne vo veľkých mestách.

Zdroj: electrek.co

9. júla 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+